Czy komputer przeżyje twój powrót z wakacji?

Czy komputer przeżyje twój powrót z wakacji?
Źródło zdjęć: © ficker

19.08.2008 13:19, aktual.: 19.08.2008 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koniec wakacji i początek roku szkolnego to czas wzmożonej
aktywności cyberprzestępców. W sieci robimy szkolne zakupy, przeglądamy oferty zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, na czatach i portalach wymieniamy się wrażeniami z wakacji.

Koniec wakacji i początek roku szkolnego to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców. W sieci robimy szkolne zakupy, przeglądamy oferty zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, na czatach i portalach wymieniamy się wrażeniami z wakacji. Potencjalnych ofiar jest więc więcej. Panda Security przypomina, co zrobić, aby bezpiecznie korzystać z sieci.

Powrót z urlopu oznacza zazwyczaj powrót do codziennych zajęć – również pracy z komputerem. Internauci więcej rozmawiają na czatach, kupują w sklepach internetowych, wymieniają się plikami. Po powrocie z wakacji szczególnie dzieci „okupują” swoje komputery. Cyberprzestępcy wykorzystują to bezlitośnie. Dlatego Panda Security przypomina kilka prostych zasad, które pomogą bezpiecznie korzystać z sieci:

· Upewnij się, czy na komputerze zainstalowany jest aktywny i aktualny system zabezpieczeń. Sprawdź, czy oprócz możliwości wykrywania wirusów na podstawie sygnatur, program ten wyposażono także w technologię proaktywną, pozwalającą wykrywać nieznane zagrożenia. Konieczne jest także włączenie firewalla, który ochroni przez bezpośrednimi atakami z sieci.

· Zwróć szczególną uwagę na wiadomości email – ich rozsyłanie stanowi często pierwszy etap ataku np. phishingowego, ale mailem bywają również rozsyłane różnego rodzaju zagrożenia. Dlatego ignoruj wszelkie informacje przesyłane rzekomo przez banki i zawierające prośbę o podanie poufnych informacji, a także rozsyłane masowo oferty - bez względu na to, jak bardzo wydają się interesujące. Nie zapominaj, że należy także ignorować korespondencję pochodzącą od nieznanych nadawców. Aby zapewnić sobie jeszcze większe bezpieczeństwo, upewnij się, czy program antywirusowy jest skonfigurowany w taki sposób, aby skanował zarówno pocztę przychodzącą, jak i wychodzącą.

· Niezwłocznie instaluj wszystkie najnowsze poprawki zabezpieczeń. Cyberprzestępcy często przeprowadzają ataki, wykorzystując luki w zabezpieczeniach popularnych programów. Twórcy programów zabezpieczających zwykle udostępniają użytkownikom poprawki, umożliwiające rozwiązanie wykrytych problemów. Jeżeli posiadane aplikacje nie powiadamiają automatycznie o dostępnych poprawkach, odwiedź witrynę producenta, aby sprawdzić, czy znajdują się tam aktualizacje.

· Unikaj pobierania programów z podejrzanych stron internetowych. Ryzyko infekcji jest wtedy bardzo duże. Dotyczy to także wymiany plików w sieci P2P. Wiele zagrożeń jest ukrytych w plikach, które noszą atrakcyjne nazwy, aby zachęcić użytkowników do ich pobrania i uruchomienia.

· Odrzucaj wszelkie pliki oferowane na czatach i grupach dyskusyjnych, ponieważ mogą one zawierać różne zagrożenia.

· Nie ujawniaj poufnych informacji osobom, które znasz tylko z czatów, kanałów IRC itp. Nigdy nie wiadomo, kto naprawdę jest po drugiej stronie.

· Kupuj tylko w sklepach internetowych o sprawdzonej reputacji. Nigdy nie korzystaj z witryn, które nie oferują bezpiecznych transakcji (szyfrowania przesyłanych informacji). Bezpieczna witryna posiada certyfikat bezpieczeństwa, oznaczony ikoną żółtej kłódki na pasku stanu przeglądarki internetowej (w prawym dolnym rogu okna).

· Nie korzystaj z ogólnodostępnych komputerów do przeprowadzania transakcji, które wymagają wprowadzania haseł lub danych osobowych.

· Używaj programów oferujących funkcje kontroli rodzicielskiej. Po wakacjach dziecko zaczyna spędzać więcej czasu w sieci, a taka funkcja pozwoli np. ustalić godziny korzystania z internetu oraz blokować wszelkie witryny oraz treści, które uznamy za nieodpowiednie. Poza tym, sprawdzaj z kim dziecko rozmawia przez internet oraz czy umawia się z osobami poznanymi w sieci.

W celu odpowiedniego zabezpieczenia komputera, warto także od czasu do czasu przeskanować go narzędziem online. Panda Security oferuje bezpłatnie skaner online Panda ActiveScan

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także