Social gambling - nowy pomysł na społeczność

Social gambling - nowy pomysł na społeczność

Social gambling - nowy pomysł na społeczność
01.10.2009 10:30, aktualizacja: 01.10.2009 12:00

Wystartował serwis 3buki.pl, projekt typu "social gambling" umożliwiający internautom zakładanie się między sobą i czerpanie z tej "zabawy" zysków

_ Polański nie zostanie deportowany, Chelsea - Liverpool 1:0, w piątek zdobędę tytuł mgr _ - to przykładowe zakłady, które już postawili użytkownicy w nowym serwisie typu social gambling - http://3buki.pl . Wg zapewnień twórców to pierwszy tego typu projekt w polskiej sieci dający internautom pełną swobodę o co, kiedy i o ile chcą się założyć.

Jak to działa?

Zarejestrowany użytkownik określa dowolne zdarzenie oraz jego wynik, a także podaje kwotę, którą jest w stanie zaryzykować i kwotę za jaką zaakceptuje wejście do zakładu innego użytkownika. Treść zakładu musi zostać oparta na zasadzie prawda-fałsz.

Np. zakładam się, że reprezentacja Polski siatkarek zdobędzie złoty medal na tegorocznych Mistrzostwach Europy. Stawiam na to 5. zł, a zakład uznaję za zawarty jeśli ktoś zaoferuje na to że Polska nie zdobędzie złota co najmniej 100 zł. Określam też czas trwania zakładu. Jeśli siatkarki zdobędą złoty medal na mistrzostwach, użytkownik który zanegował mój zakład, musi mi wypłacić 100 zł. Jeśli będzie srebro lub inny wynik - moje konto jest uszczuplone o 50 zł.

Serwis oferuje dwa modele rozliczeń pomiędzy stronami zakładu: standard (kwoty zakładów, poprzez usługę escrow, wpłacane są na konto serwisu i potem wypłacane są zwycięzcom; serwis zarządza płatnościami) oraz trust (zwycięzca zakładu po jego rozstrzygnięciu rozlicza się z przegranym na własną rękę, potwierdzenie zawarcia zakładu oraz weryfikacja użytkowników odbywa się za pośrednictwem SMS Premium).

Wszystkie zakłady grupowane są tematycznie i umieszczane w poszczególnych działach dotyczących sportu (piłka nożna, tenis, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, sporty motorowe), finansów, polityki oraz showbiznesu i innych.

Obraz
© (fot. Internet standard)

Serwis 3buki.pl nie jest bukmacherem, ale jedynie platformą transakcyjno-ogłoszeniową umożliwiającą zawieranie zakładów i pobierającą z tego tytułu opłaty. Serwis nie bierze udziału zarówno w tworzeniu jak i rozstrzyganiu zakładu. W przyszłości - w momencie gdy liczba aktywnych użytkowników przekroczy 1. tys. udostępniona zostanie, jak zapewniają twórcy, opcja rozstrzygania zakładów przez pozostałych aktywnych użytkowników systemu o ustalonej wysokiej reputacji.

_ Oczywistą kwestią związaną z użytkowaniem serwisów internetowych jest konieczność sfinansowania ich działalności _ - czytamy na stronie serwisu. Model biznesowy serwisu 3buki.pl opiera się na opłatach, które pobierane są od każdej strony zakładu: 2 zł w przypadku opcji "standard" oraz 2 zł + 22. VAT za wysyłkę Premium SMS w opcji "trust". Kosztuje również wypłata środków z systemu (1 zł).

Czy to jest zgodne z prawem?

Zgodnie z zaprezentowanymi na stronie informacjami i opiniami prawnymi - tak. Działalność 3buki.pl nie należy traktować jako działalności bukmachera, a czynności użytkowników nie podlegają regulacjom Ustawy z dnia 2. lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i na ich podejmowanie nie jest konieczna odpowiednia koncesja oraz zachowanie wymogów wskazywanych przez Ustawę - brzmi w skrócie uzasadnienie prawne. Przypomnę jednak, iż Pikum.com - angielski serwis działający w modelu social gambling, został zamknięty na początku 2009 r. z przyczyn prawnych, mimo iż wcześniej uznany był za legalny, a kosztowna (5 tys. funtów) akcja marketingowa zdobyła mu naprawdę sporo użytkowników.

Czy idea social gambling sprawdzi się na gruncie polskim? Obserwacja sektora serwisów social lending potwierdza tezę, że jeśli mówimy o społecznościach i finansanch najważniejsza jest gwarancja bezpieczeństwa transakcji oraz eliminacja nieuczciwych użytkowników. W social gambling dochodzi jednak jeszcze adrenalina i emocje związane z wygraniem bądź przegraniem zakładu, która stanowić może klucz do sukcesu. Najbliższy czas pokaże, czy polskim internautom spodoba się społecznościowy hazard i czy zdadzą egzamin z uczciwości podczas zawieranych między sobą zakładów.

Tymczasem ja zakładam się, że już niedługo powstanie kilka nowych serwisów typu "social gambling".

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)