"Śnieżny Leopard" Apple'a w detalach

"Śnieżny Leopard" Apple'a w detalach

"Śnieżny Leopard" Apple'a w detalach
Źródło zdjęć: © Apple
22.10.2008 09:30, aktualizacja: 22.10.2008 10:53

W sieci można znaleźć coraz więcej informacji o systemie Mac OS X 10.6, oznaczony kodowo nazwą Snow Leopard. Wszystko wskazuje na to, iż następca Leoparda (Mac OS X 10.5) zostanie zaprezentowany przez firmę z Cupertino już wkrótce. Według zapowiedzi Apple'a w nowym OSie nie będzie zbyt wielu nowych funkcji, jednak znaczna ilość usprawnień sprawia, że obok Mac OS X 10.6 nie można przejść obojętnie.

Nowy Finder oraz wsparcie dla Microsoft Exchange, odświeżony QuickTime, implementacja OpenCL, Grand Central, to tylko niektóre z wartych uwagi nowości w "Śnieżnym Leopardzie". Przyjrzyjmy się dokładniej zmianom oraz nowym funkcjom i zobaczmy czy tak naprawdę jest na co czekać.

Zoptymalizowany Finder

Apple "przepisało" cześć aplikacji systemowych w Cocoa. Nie inaczej jest w przypadku Findera. Użytkownik końcowy nie zauważy jednak wielu zmian w interfejsie narzędzia. Kompilacja aplikacji do Cocoa umożliwi głównie podniesienie wydajności oraz przyszłej funkcjonalności Findera, która znajdzie się w przyszłych odsłonach systemu Mac OS X.

Wsparcie dla Microsoft Exchange

W "Śnieżnym Leopardzie" zostanie dodana obsługa Microsoft Exchange 2007, którą Apple obecnie licencjonuje dla iPhone'a. Implementacja serwera poczty Microsoftu pozwoli użytkownikom Mac OS X oraz iPhone'a synchronizować zawartość skrzynki pocztowej, kontaktów czy kalendarza pomiędzy obiema platformami. Wsparcie dla Exchange znajdzie się w aplikacjach iCal, Mail oraz Address Book.

Uruchom kilka naraz

Wraz z kolejną odsłoną Mac OS X użytkownicy otrzymają możliwość uruchamiania systemów w postaci obrazów bezpośrednio z innej partycji, aniżeli pierwszej czy też z dysku zewnętrznego, podłączonego do komputera. Dotychczas istnieje jedynie możliwość uruchomienia jednego OSu z pojedynczej partycji. Wraz z Image Boot można będzie "stawiać" różne wersje systemu Mac OS X lub inne, każdy z własnym systemem plików i uruchamiać środowiska w dowolnym czasie, nawet poprzez sieć.

Czas na 64 bity

Nowy Mac OS X 10.6 przeniesie system Apple'a w erę 64-bitową. Wsparcie dla technologii x64 umożliwi "Śnieżnemu Leopardowi" na adresowanie maksymalnie 16 TB pamięci operacyjnej. Brzmi to trochę jak science-fiction, ale nie zmienia to faktu, iż pierwsze programy skorzystają na tym z pewnością już wkrótce. 8 czy 16 GB pamięci zamontowanej w komputerze nie dziwi już dziś nikogo. Najszybciej architekturę 64-bitową wykorzystają zapewne użytkownicy zajmujący się obróbką zdjęć czy filmów, gdzie duża ilość pamięci potrafi zdziałać cuda.

OpenCL - nie mylić z OpenGL!

Nowy język OpenCL ( Open Computing Language ) pozwoli w końcu uwolnić moc teraflopów drzemiących w układach GPU. Implementacja technologii umożliwi "przerzucenie" części obliczeń na rdzeń karty graficznej, odciążając tym samym procesory CPU, które jak wiadomo dysponują dzisiaj o wiele mniejszą mocą obliczeniową, niż potencjalnie oferowana przez układy graficzne.

Grand Central, czyli sposób Apple'a na wykorzystanie mocy wielu rdzeni

Cztery rdzenie, a wkrótce osiem, szesnaście i więcej. Wraz ze wzrostem ilości procesorów fizycznych, niestety nie idzie w parze wzrost ilości oprogramowania wykorzystującego wielowątkowość. Nadal większość dzisiejszych aplikacji potrafi jedynie wykorzystać moc z zaledwie jednego rdzenia. Technologia Grand Central w Mac OS X 10.6 umożliwi lepsze zarządzanie zadaniami komputera w środowisku wielowątkowym. Apple zapewnia, że nowe API oraz narzędzia pozwolą deweloperom jeszcze łatwiej przygotowywać aplikacje, które wykorzystają moc kilku rdzeni procesora.

Nowy Quicktime = nowe multimedia

W Mac OS X 10.6 znajdzie się także kolejna, dziesiąta już wersja odtwarzacza QuickTime, która według zapowiedzi Apple'a ma być naprawdę rewolucyjna. Program korzystać ma zarówno z dobrodziejstw oferowanych przez OpenCL, jak i Grand Central. Nowy QuickTime zapewnić ma wrażenia najwyższej jakość podczas oglądania filmów i posiadać będzie wsparcie dla większej ilości formatów multimedialnych oraz zoptymalizowany interfejs użytkownika.

Apple zamierza pokazać betę Mac OS X 10.6 już w styczniu 2009 roku, podczas targów Macworld Expo, natomiast finalna edycja systemu powinna zostać zaprezentowana przez firmę z Cupertino już w czerwcu przyszłego roku, na konferencji WWDC.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)