SMSy przyczyną wypadków - zakazać ich!

SMSy przyczyną wypadków - zakazać ich!

SMSy przyczyną wypadków - zakazać ich!
29.07.2009 13:55, aktualizacja: 30.07.2009 12:55

Zespół naukowców z Virginia Tech Transportation Institute stwierdził, że ryzyko wypadku drogowego z powodu korzystania z komunikacji SMS-owej podczas prowadzenia samochodu wzrasta o wiele bardziej, niż wykazywały to dotychczasowe symulacje. Ustalono, że współczynnik wzrostu ryzyka wynosi 23,2, co jest wartością znacznie wyższą w porównaniu z ryzykiem, które niosą ze sobą inne czynności związane z obsługą telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Na potrzeby kosztującego sześć milionów dolarów badania, którego pierwsze rezultaty zostały ujawnione wczorajPDF, przez 1. miesięcy monitorowano kabiny kierowców w ponad 100 ciężarówkach za pomocą kamer wideo i rozmaitych urządzeń pomiarowych. Dzięki uzyskanym w ten sposób nagraniom naukowcy zbadali między innymi, na jak długo oczy prowadzącego pojazd odwracały się od sytuacji na drodze.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W Stanach Zjednoczonych komunikacja za pośrednictwem SMS-ów cieszyła się mniejszym powodzeniem niż w Europie, jednak w ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost jej popularności. Według informacji branżowego stowarzyszenie CTIA liczba przesłanych wiadomości SMS na terenie USA zwiększyła się dziesięciokrotnie w ostatnich trzech latach. W opublikowanej jesienią ubiegłego roku ankiecie prawie połowa zapytanych osób między 16. a 24. rokiem życia przyznała się do wysyłania SMS-ów w czasie prowadzenia samochodu. W grupie wiekowej od 35 do 44 lat odsetek ten wyniósł jedynie 22 procent, co pozwala przypuszczać, że liczba wypadków spowodowana pisaniem SMS-ów za kierownicą może wzrosnąć w nadchodzących latach.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)