Smartfon dwa razy szybszy! Jak to zrobić w 7 krokach?

Smartfon dwa razy szybszy! Jak to zrobić w 7 krokach?

Smartfon dwa razy szybszy! Jak to zrobić w 7 krokach?
Źródło zdjęć: © PC World
02.05.2010 09:00, aktualizacja: 04.05.2010 10:02

Użytkownicy smartfonów dzień w dzień delektują się pobieraniem plików, przeglądaniem Internetu i korzystaniem z aplikacji w trybie wielozadaniowym. Jednak tak intensywne używanie telefonu może obniżyć jego wydajność. Ślamazarne działanie smartfonu jest spowodowane głównie ograniczonymi zasobami pamięci i wyczerpaną baterią, choć mogą mieć na nie wpływ także inne czynniki. Jeśli wykonasz określone czynności konserwacyjne i skorzystasz z pomocy pewnych narzędzi, twój telefon będzie działał tak wydajnie jak w dniu zakupu.

1. Uporządkuj listę połączeń
Kiedy ostatni raz opróżniłeś spis połączeń? Wprawdzie nie pochłania ogromnych zasobów pamięci, ale zajmuje miejsce. To samo dotyczy archiwum wiadomości tekstowych. Jeśli więc nie przechowujesz ich z przyczyn sentymentalnych, warto usunąć tak wiele, jak jest to możliwe. Zaleca się porządkować listę połączeń i archiwum wiadomości co około 1. dni. Jeżeli jesteś zapominalski, ustaw sobie przypomnienie w kalendarzu smartfonu.

2. Uporządkuj aplikacje i fotki

Wielu użytkowników smartfonów pobiera gry i aplikacje, a potem zapomina o większości z nich. Największe skłonności do takiego zachowania mają użytkownicy iPhone'a. Nie warto zaśmiecać nie dającej się rozszerzać pamięci marnymi aplikacjami. Przeglądaj więc od czasu do czasu listę pobranych plików i usuń te, które nie są ci potrzebne. Powinieneś zaobserwować natychmiastowy wzrost wydajności.

Obraz
© Usuwając niepotrzebne gry i aplikacje, przywrócisz większą wydajność w swoim telefonie (fot. PC World)

3. Dbaj o baterię

Za pomocą smartfonu można zrobić wiele cudownych rzeczy, jednak żywotność jego baterii daje się we znaki. Wyczerpana prawie do samego końca bateria znacznie zmniejsza wydajność telefonu. Rozważ zakup oddzielnej baterii, aby twój podręczny pomocnik działał szybciej i dłużej. Na przykład PhoneSuit MiLi Power Pack do iPhone'a może posłużyć za kasetkę ochronną telefonu i pozwala prowadzić rozmowy przez dodatkowe 6,5 godziny. Ponadto warto pobrać narzędzie do zarządzania energią. APNdroid (dostępny bezpłatnie w Android Marketplace) wyłącza selektywnie łącza transmisji danych, jednak pozwala odbierać połączenia. 4. Pobierz przeglądarkę Opera Mini

Czy masz już dość topornej przeglądarki internetowej, w którą jest wyposażony twój smartfon? Jeśli masz telefon z technologią Android, BlackBerry (ostatnia wersja), Symbian lub Windows Mobile, wypróbuj Operę Mini. Jest dostępna bezpłatnie w większości online'owych sklepów z oprogramowaniem do smartfonów. Opera Mini renderuje witryny na serwerze, po czym kompresuje je do 9. procent. Zużywa stosunkowo mało zasobów telefonu, co pozwala przeglądać Internet znacznie szybciej. Ponadto Opera Mini pomoże ci zaoszczędzić trochę czasu. Gdy po raz pierwszy otworzysz stronę internetową, wyświetli podgląd jej zawartości i zasugeruje, od czego warto rozpocząć czytanie. W trakcie wpisywania adresów URL, Opera Mini będzie uzupełniała je na podstawie historii przeglądanych witryn, a także zapisanych przez ciebie zakładek. A co najlepsze, możesz szybko poszukiwać żądanych pojęć w obrębie bieżącej strony internetowej.

5. Stosuj Wi-Fi, gdy tylko można

I jeszcze jedna, niekiedy zapominana, porada. Jeśli twój telefon obsługuje połączenia Wi-Fi, stosuj je, gdy tylko jest to możliwe. Przeglądanie Internetu odbywa się szybciej w sieciach Wi-Fi niż w sieciach 3G. Poza tym są dostępne znakomite aplikacje do szacowania mocy sygnału Wi-Fi. Do iPhone'a zalecamy WiFiFoFum, który skanuje otoczenie w poszukiwaniu bezprzewodowych sieci 802.1. i wyświetla ich lokalizację względem ciebie. Trochę inna aplikacja, Free WiFi Café Spots znajduje miejsca, o których mowa w jej nazwie. Przyda ci się, gdy będziesz poszukiwał sieci Wi-Fi w drodze. Jest dostępna do smartfonów iPhone i BlackBerry, lecz możesz znaleźć podobne aplikacje także do innych modeli.

Obraz
© Cenna, nierozszerzalna pamięć smartfona wyczerpuje się bardzo szybko (fot. PC World)

6. Opróżnij bufor i usuń pliki cookie

Jeśli korzystasz często z przeglądarki internetowej w smartfonie, porządki mogą przywrócić większą wydajność urządzenia. Przeglądarka gromadzi treść witryn internetowych, aby otwierały się szybciej, gdy przywołasz je po raz kolejny. Te pliki tymczasowe zajmują dużo miejsca w pamięci. Opróżniaj więc bufor przeglądarki co jakiś czas (co 5 - 7 godzin, jeśli używasz jej intensywnie lub np. co tydzień przy mniej intensywnym używaniu).

7. Używaj najnowszego firmware'u

Aktualizacje firmware'u, czyli wewnętrznego oprogramowania smartfonu, nie tylko wzbogacą system operacyjny urządzenia w nowe funkcje, lecz ponadto usuną błędy, które mogą spowalniać twój telefon. Większość modeli aktualizuje się bezprzewodowo, pobierając pliki od operatora sieci lub producenta telefonu. Jednak niektóre telefony (np. iPhone) wymagają podłączenia do komputera w celu pobrania aktualizacji.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)