Internet może być nawet 100 razy szybszy
Zespół z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował i wdrożył innowacje, które mogą przyspieszyć od 100 do 1000-krotnie infrastrukturę internetową
02.07.2010 | aktual.: 02.07.2010 15:52
Zespół z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował i wdrożył innowacje, które mogą przyspieszyć od 100 do 1000-krotnie infrastrukturę internetową - poinformował portal MIT, Technology Review.
Zespół pod kierownictwem prof. nauk komputerowych Vincenta Chana, dążył do eliminacji najsłabszych ogniw infrastruktury internetowej - przekierowań.
W infrastrukturze internetowej jedynie część sygnału płynie kablem światłowodowym wysokiej przepustowości. W wielu centrach danych i u wielu operatorów występują, ze względu na ich własną infrastrukturę, przerwania i konieczność przekierowania sygnału. W tym celu trzeba przekonwertować sygnał optyczny na elektryczny, przekierować i powtórnie przekonwertować na optyczny co bardzo spowalnia szybkość przekazu i pochłania dużo energii.
Według Technology Review, zespół Chana ominął ten problem, tworząc obszary na których na pewno wystąpi duży ruch internetowy. To w USA największe miasta jak Chicago, Nowy Jork, Detroit, Miami czy Dolina Krzemowa. Do tych obszarów poprowadzone są łącza dedykowane z sygnałem optycznym. Na innych obszarach wydzielono z kolei strefy o dużym ruchu i stworzono dla nich łącza, ale na obrzeżu tych stref mogą już występować przekierowania.
"Wolny Internet" z przekierowaniami występuje jedynie w strefach o małym ruchu np. na obszarach wiejskich. Jak się jednak okazuje, taka hierarchizacja sieci, w której znika problem przekierowań w obszarach o największym ruchu, powoduje, że cała sieć może być nawet kilkusetkrotnie szybsza.
Według Chana, jego technika hierachizacji sieci jest gotowa do natychmiastowego wdrożenia.
Jednak szybszy internet wywołuje pewne głosy sprzeciwu. Portale technologiczne i informatyczne jak Daily Tech, The Register i The Inquirer przytaczają głosy sprzeciwu sugerujące, że tak szybki Internet w największych miastach spowoduje eksplozję piractwa, którego nie będzie można zlikwidować. Już obecnie największe zapotrzebowanie na pasmo generują programy do wymiany plików - P2P oraz ściąganie filmów i plików muzycznych z pirackich portali.