Windows 8 vs. Windows 7. Który jest szybszy?

Windows 8 vs. Windows 7. Który jest szybszy?

Windows 8 vs. Windows 7. Który jest szybszy?
Źródło zdjęć: © www.komputerswiat.pl
09.08.2012 13:55, aktualizacja: 09.08.2012 14:26

Postanowiliśmy przetestować nowe okienka Microsoftu w wersji Release Preview i otrzymane wyniki porównać z testami przeprowadzonymi na Windows 7. Kto wygrał w boju?

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Jeśli szykujecie się do przesiadki na Windows 8. to zapewne interesuje was co (poza zmianami wizualnymi) ukrywają "pod maską" nowe okienka Microsoftu, prawda? Wielokrotnie prosiliście nas o wielki test porównawczy obu wersji okienek. Wychodząc naprzeciw waszym prośbom poddaliśmy Windows 8 oraz Windows 7 testom w popularnych benchmarkach mierzących wydajność oprogramowania.

Jak testowaliśmy?

Oba systemy, czyli Windows 8 Release Preview (64-bit) oraz Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1 (również 64-bit) zainstalowaliśmy na tej samej partycji (najpierw jeden, a potem drugi). Testy zostały przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwszym były benchmarki badające wydajność systemu w typowych zastosowaniach, jak i obliczeniach zmiennoprzecinkowych. Drugi etap, to z kolei testy domyślnych przeglądarek internetowych. Następnie wyciągnęliśmy średnią ważoną z dwóch składowych ocen obu rodzajów testów (odpowiednio 70. i 30%), które zaowocowały oceną końcową dla każdego z systemów operacyjnych.

Konfiguracja komputera wykorzystanego do testów przedstawia się następująco:
- procesor Intel Core i5 1,83 GHz;
- 8 GB pamięci operacyjnej RAM;
- dysk SSD OCZ Vertex 2;
- układ graficzny Intel HD.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows 8 w detalu: wiemy jak wygląda i ile będzie kosztować!

3, 2, 1 i start!

Pierwszym testem, któremu poddaliśmy oba systemy było sprawdzenie czasu uruchamiania i zamykania środowiska pracy. W tym przypadku bezapelacyjnie zwyciężył Windows 8 Release Preview. Nowe okienka Microsoftu potrzebują na uruchomienie jedynie 7 sekund. Windows 7 niemal dwa razy tyle, gdyż 1. sekund.

Obraz
© Windows 8 uruchamia się niema dwa razy szybciej niż Windows 7. W przypadku zamykania komputera jest podobnie. (fot. www.komputerswiat.pl)

W przypadku zamykania systemu jest podobnie. Windows 8 potrzebował tylko 5 sekund, z kolei Windows 7 aż 9 sekund.

Kopiowanie plików

Kolejnym testem było sprawdzenie prędkości kopiowania plików, zarówno małych w grupie, jak i pojedynczych, dużych. W tym przypadku Windows 8 również wypada lepiej od siódemki. Widać to przede wszystkim podczas operacji na dużych plikach. Film w rozmiarze 70. MB skopiował się na inną partycję w zaledwie 5 sekund. Windows 7 zajęło to 2 sekundy dłużej. W przypadku około 100 plików o łącznym rozmiarze 1 GB nie widać zbyt dużej przewagi, choć ponownie wynik jest na korzyść Windows 8, ale tylko z 1 sekundową przewagą.

Obraz
© W przypadku kopiowania plików wyższość Windows 8 widoczna jest przede wszystkim w operacjach na dużych plikach. W przypadku kopiowania wielu mniejszych różnica jest niewielka. (fot. www.komputerswiat.pl)

Zużycie pamięci

Następnie sprawdziliśmy jak wygląda zużycie pamięci operacyjnej zaraz po uruchomieniu systemu operacyjnego (z aktywnym mechanizmem Prefetch, który odpowiada za wstępne ładowanie plików innych aplikacji do pamięci RAM komputera). Ponownie przoduje Windows 8. Nowe okienka potrzebowały 391 MB, podczas gdy Windows 7 o ponad 50% więcej.

Obraz
© Windows 8 potrzebuje znacznie mniej pamięci operacyjnej niż Windows 7. (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows 8 w detalu: wiemy jak wygląda i ile będzie kosztować!

Testy syntetyczne

Oczywiście część z was zastanawia się czy Windows 8 oferuje znaczny wzrost wydajności w grach czy podczas kodowania filmów wideo? Cóż, okazuje się, że nie bardzo. Co prawda nowe okienka w każdym z testów osiągają lepszy wynik niż Windows 7. ale różnice są zazwyczaj tylko rzędu kilku procent, a więc na poziomie błędu pomiarowego. Wyjątkiem od reguły jest test PCMark 7, gdzie Windows 8 zdobył wynik o około 15% lepszy niż siódemka. Szczegółowe wyniki testów w programach GeekBench i PCMark 7 znajdziecie w tabeli na końcu artykułu.

Obraz
© W testach syntetycznych nie widać zbyt dużej różnicy pomiędzy obiema wersjami okienek. Wyjątkiem jest benchmark PCMark 7, w którym ósemka rozwija skrzydła. (fot. www.komputerswiat.pl)

Przeglądarki do boju

Przetestowaliśmy również Internet Explorera 9 z Windows 7 oraz IE 1. Release Preview z ósemki. Nie ukrywajmy, ale nowa przeglądarka jest pod każdym kątem lepsza od tej ze starszego systemu. Internet Explorer 10 jest szybszy w przetwarzaniu javascriptu (około 25%), lepiej wspiera HTML5 (ponad dwa razy) czy też zużywa mniej pamięci (choć w tym przypadku nieznacznie). Podsumowując, Internet Explorer 10 jest ogólnie lepszą przeglądarką. Na pocieszenie pozostaje jednak fakt, że Microsoft zamierza udostępnić ten program również użytkownikom siódemki.

Obraz
© Internet Explorer 10 oferuje ponad dwa razy lepszą zgodność z HTML5 niż IE 9 oraz... (fot. www.komputerswiat.pl)
Obraz
© ... jest znacznie szybszy w przetwarzaniu javascriptu. (fot. www.komputerswiat.pl)

Podsumowanie

Windows 8 bezapelacyjnie wygrywa z Windows 7 w każdym teście czy benchmarku. Podobnie było zresztą w przypadku siódemki i Windows Vista, gdzie starsze okienka nie miały szans z nowym systemem. Przesiadając się na Windows 8 na pewno nie pożałujecie. Zwłaszcza, że kosztować was to będzie niespełna 20. złotych lub tylko 69 złotych jeśli po 2 czerwca tego roku zakupiliście nowy komputer z Windows 7.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Windows 8 w detalu: wiemy jak wygląda i ile będzie kosztować!

Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (306)