"Samsung i Motorola to trolle patentowe" - twierdzi Apple

"Samsung i Motorola to trolle patentowe" - twierdzi Apple

"Samsung i Motorola to trolle patentowe" - twierdzi Apple
Źródło zdjęć: © chip.pl | autor
31.08.2011 13:27, aktualizacja: 22.09.2011 13:55

Apple wezwało Samsunga i należącą do Google?a Motorolę do zaprzestania korzystania z patentów, które szkodzą implementacji otwartych standardów i tworzą nieuczciwy monopol.

Apple wezwało Samsunga i należącą do Google'a Motorolę do zaprzestania korzystania z patentów, które szkodzą implementacji otwartych standardów i tworzą nieuczciwy monopol.

Wojna patentowa trwa w najlepsze. Jednak wciąż pozostały w niej resztki do zgarnięcia. Istnieje coś takiego, jak patenty F/RAND. Oznacza to, że jeżeli dana firma lub osoba posiada patent na coś, co zostało przyjęte za standard, jest zobowiązana licencjonować go na "uczciwych, sensownych i sprawiedliwych zasadach". Tyczy się to patentów na takie rozwiązania, jak telefonia 3G czy sieci WiFi. To, że ta etyka jest szanowana, pokazał spór sądowy Apple'a z Nokią: gigant z Cupertino przekonał fińskiego giganta, że część z jego patentów podchodzi pod F/RAND, dzięki czemu obie firmy doszły do porozumienia, a Nokia zmieniła politykę patentową.

Apple utrzymuje jednak, że należąca do Google'a Motorola oraz Samsung nie pokazały takiej dojrzałości, jak Nokia i dalej trzymają się patentów, które dotyczą wyznaczonych standardów przemysłowych.

Apple utrzymuje, że Motorola używa swoich patentów niczym broni, a tego zabrania polityka F/RAND. Mowa tu o patentach powiązanych ze standardami. Apple twierdzi, że ciężko rywalizować z Motorolą, skoro ta traktuje konkurencję jak zakładników i dąży do monopolu. W sporze patentowym z Apple'em, z 18 przedstawionych przez Motorolę patentów, 7 jest powiązanych z przemysłowymi standardami.

Oberwało się również Samsungowi. Prawnicy Apple'a twierdzą, że Samsung buduje swój monopol bezprawnie, a swoje patenty wymuszają tolerowanie "klonów iPhone'a i iPada". Prawnicy raz jeszcze przywołują rozmowy z Nokią, w których okazała się ona bardzo chętna do współpracy i była "całkowicie transparentna". Samsung zaś "tworzy antykonkurencyjną zasadzkę".

Liczymy na wasze komentarze.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Znamy ceny internetu LTE w Cyfrowym Polsacie"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)