Sąd zakazuje odsprzedaży używanego oprogramowania

Sąd zakazuje odsprzedaży używanego oprogramowania

Sąd zakazuje odsprzedaży używanego oprogramowania
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
13.09.2010 15:50

Producentom oprogramowania wolno tak określać zasady licencyjne, że będą one wykluczały odsprzedaż używanych pakietów – amerykański sąd federalny potwierdził tę zasadę w postępowaniu przeciwko Timothy'emu Vernorowi. Usiłował on sprzedać zakupiony przez biuro architektoniczne pakiet AutoCAD Release 14 w serwisie eBay i został za to pozwany przez producenta (firmę Autodesk), ponieważ warunki licencji zabraniały odsprzedaży. Oferta Vernora została natychmiast usunięta z eBaya.

Sąd uznał, że zasada First Sale Doctrine, na którą powoływał się Vernor, w tym przypadku nie obowiązuje. Owa regulacja (działająca w USA od 190. roku) pozwala legalnym właścicielom dzieł chronionych przez prawo przekazywać je albo odsprzedawać dalej. Jednak w przypadku Vernora sąd orzekł, że licencjobiorca ma tylko prawo do używania oprogramowania. Prawnicy Vernona złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Stowarzyszenie Software & Information Industry Association, do którego należą m.in. Google, Adobe, McAfee, Oracle i dziesiątki innych producentów oprogramowania, poparło orzeczenie sądu; pozytywnie wypowiada się o nim także organizacja Motion Picture Association of America. Jeśli taki wyrok się obroni, eksperci obawiają się daleko idących konsekwencji dla rynku wtórnego dzieł chronionych przez prawa autorskie.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)