BSA zachęca firmy do audytów oprogramowania

BSA zachęca firmy do audytów oprogramowania

BSA zachęca firmy do audytów oprogramowania
31.03.2009 16:00, aktualizacja: 31.03.2009 16:16

Organizacja Business Software Alliance ogłosiła rozpoczęcie projektu "Zrób to SAMo!", który ma zachęcać polskie firmy do przeprowadzania audytów oprogramowania. W projekcie współuczestniczy Ministerstwo Gospodarki oraz Krajowa Izba Gospodarcza.

Pomysł na tego typu akcję wziął się z audytu w resorcie gospodarki, przeprowadzonego w ubiegłym roku przy współudziale KIG (towarzyszyło temu wdrożenie procedur zarządzania zasobami IT). Stowarzyszenie BSA podchwyciło ideę, proponując obu instytucjom zainicjowanie wspólnego projektu informacyjno-szkoleniowego. Program prowadzony jest pod hasłem "Zrób to SAMo!"

Równocześnie uruchomiona została strona internetowa www.zrobtoSAMo.pl, na której znaleźć można m.in. katalog dostawców usług SAM oraz pobrać wersje demonstracyjne narzędzi audytorskich.

Jak przekonują inicjatorzy projektu, audyty oprogramowania są konieczne do efektywnego zarządzania zasobami informatycznymi. Z kolei wdrożenie procedur SAM (Software Asset Management) jest kluczowe dla przedsiębiorstwa w dobie kryzysu ekonomicznego, pozwala bowiem "uzyskać kontrolę nad wydatkami, legalnością oprogramowania, jego efektywnością oraz bezpieczeństwem informatycznym".

"Profesjonalne zarządzanie oprogramowaniem pozwala na uniknięcie ryzyka prawnego i zagrożeń bezpieczeństwa informatycznego związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania" - czytamy w oficjalnym komunikacie BSA. Warto bowiem zaznaczyć, że wykorzystywanie nieautoryzowanych kopii aplikacji może mieć dla kierownictwa danej spółki dotkliwe konsekwencje, z odpowiedzialnością karną włącznie ( np. gdy szefowie sami podejmują decyzje o użyciu "piratów", lub - dysponując wiedzą o obecności nielegalnych aplikacji w komputerach pracowników - nie podejmują działań mogących ten stan zmienić ).

BSA przywołuje również wyniki badania, zleconego w 2007 r. instytutowi badawczemu GfK Polonia. Z zebranych przez firmę danych wynika m.in. że: 64% rodzimych przedsiębiorców nie ma pewności co do legalności programów używanych w ich firmach, 21 % obarcza pirackie kopie programów winą za utratę lub uszkodzenie danych, zaś 17 % " nie widzi żadnego ryzyka w korzystaniu z nielegalnego oprogramowania".

3 czerwca br. zorganizowane zostanie bezpłatne seminarium szkoleniowe, na którym poruszana będzie opisywana wyżej tematyka.

Z danych Business Software Alliance wynika, że w ubiegłym roku polskie przedsiębiorstwa, w których stwierdzono wykorzystywanie nielicencjonowanego oprogramowania, wydały 1,2 mln. na odszkodowania dla producentów aplikacji. Oprócz wspomnianej kwoty firmy poniosły w 2008 r. dodatkowy koszt w łącznej wysokości 183 tys. złotych, przeznaczony na zakup legalnego oprogramowania.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)