Rychły mariaż ludzkiej i komputerowej inteligencji

Rychły mariaż ludzkiej i komputerowej inteligencji

Rychły mariaż ludzkiej i komputerowej inteligencji
24.07.2008 11:30, aktualizacja: 24.07.2008 15:59

Być może już ok. 2012 r. zaczną zacierać się granice pomiędzy ludzką a komputerową inteligencją. Mikroskopijne układy elektroniczne i urządzenia będą diagnozować wewnętrzne organy ludzkiego ciała, lecząc schorzenia bez konieczności operacji, nanosondy będą krążyć w układzie krwionośnym, monitorując poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Oto wizja przyszłości według Justina Rattnera, szefa działu technologii w koncernie Intel.

Swoimi prognozami CTO Intela podzielił się z reporterką amerykańskiego wydania pisma Computerworld. Rattner uważa, że w przyszłości światy wirtualne będą stawać się coraz bardziej realistyczne, a w okolicy roku 2050 życie człowieka w dużej mierze nie będzie przypominać tego, z czym mamy do czynienia dziś. Korzystanie z komputera przestanie polegać na uruchamianiu aplikacji - komputer stanie się nieodłącznym elementem towarzyszącym wykonywaniu codziennych czynności.

Rattner, który w Intelu pracuje od 35 lat ( na 40 lat istnienia spółki ), prognozuje, że wkrótce sposób myślenia o komputerach i IT zmieni się. Inteligentne systemy przestaną pełnić rolę platformy dostarczania informacji, a staną się systemami pełniącymi szereg funkcji, których obecnie nie przypisuje się komputerom. Technologia znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności, a człowiek nawet nie będzie o tym myślał.

Szef technologii w Intelu jest zdania, że zmianie ulegnie również natura ogólnego postępu technologicznego. "W ciągu minionych 40 lat całkowicie zmieniliśmy sposób myślenia o komputerach. Odeszliśmy od postrzegania ich jako kosztownej, ekskluzywnej technologii do myślenia o nich jak o czymś niewątpliwie wszechobecnym - od komputerów na naszych biurkach do komputerów w komórkach" - twierdzi Rattner.

Przez kolejne 40 lat układy komputerowe znajdą zastosowania poza pecetami i telefonami, a same komputery nauczą się reagować na ludzkie ruchy i myśli. Razem z rozwojem zdolności uczenia się, maszyny będą przyjmować coraz więcej ludzkich cech charakterystycznych. "Można wyobrazić sobie przyszłość, gdzie nie tylko zmysły, ale i myśli będą kierować zachowaniem maszyn. Nie mam wątpliwości, że technologia połączy te dwie unikalne, różne formy inteligencji" - przekonuje przedstawiciel koncernu.

Ciekawe, że w wizjach futurologów bądź pionierów świata nowych technologii szczególną rolę odgrywają dwie daty - rok 2020 oraz 2050. W 2020 r. zatryumfuje Sztuczna Inteligencja - http://www.pcworld.pl/news/110401.html ( do tego stopnia, że byt SI zdobędzie nagrodę Nobla - http://www.pcworld.pl/news/129507.html ); nastąpi też ścisła integracja człowieka z maszyną ( komputerem ) - http://www.pcworld.pl/news/146251.html. Z kolei w roku 2050 nastąpią pierwsze śluby ludzi z robotami - http://www.pcworld.pl/news/129670.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)