Coraz mniej nowych PC na rynku

Coraz mniej nowych PC na rynku

Coraz mniej nowych PC na rynku
Źródło zdjęć: © chip.pl
12.10.2015 09:55, aktualizacja: 12.10.2015 12:41

W ostatnich latach sprzedaż komputerów PC spada z roku na rok na rzecz telefonów i tabletów. I, wygląda na to, że nic się nie zmienia. Po części ponoć z winy Windows 10.

Według analityków z Gartnera, w trzecim kwartale bieżącego roku wprowadzono na rynek 73,7 miliona komputerów PC, a więc odnotowano 7,7-procentowy spadek w porównaniu do analogicznego kwartału rok temu. Szczególnie ucierpiały desktopy, ale również i komputery osobiste i hybrydy. Zdaniem IDC, konkurującej firmy analitycznej, na rynek wprowadzono 71 miliona komputerów osobistych, co oznacza 10,8-procentowy spadek rok do roku (przewidywano 9,2-procentowy).

Zdaniem Mikaka Kitagawy, głównego analityka Gartnera, winić za to należy średni 10-procentowy wzrost cen komputerów osobistych, wynikający z aktualnej pozycji dolara na rynku walutowym. Obie firmy twierdzą również, że darmowa aktualizacja do Windows 10 dała mniej powodów konsumentom do wymiany komputera. Liderem rynku jest, według Gartnera, Lenovo. Na drugim miejscu znalazło się HP, na trzecim zaś Dell.

IDC wykazuje jednak optymizm. Zdaniem firmy, nowe komputery PC oferują wiele korzyści, co powinno się przełożyć na popyt na urządzenia z Windows 10 i procesorami Intel Skylake.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Lumia 950 XL niczym Galaxy Note?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)