Superkomputer IBM weźmie udział w teleturnieju

Superkomputer IBM weźmie udział w teleturnieju
Źródło zdjęć: © IBM

29.04.2009 10:30, aktual.: 29.04.2009 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inżynierowie IBM budują komputer, który ma współzawodniczyć z ludźmi w popularnym amerykańskim teleturnieju "Jeopardy!". Maszyna nosi nazwę Watson, a prace nad jej oprogramowaniem trwają od dwóch lat.

"Jeopardy!" to teleturniej, w którym gracze (w liczbie trzech w każdym odcinku) muszą udzielić poprawnych odpowiedzi na zadawane przez prowadzącego pytania. Tyle tylko, że gospodarz programu odczytuje hasła w postaci zdań twierdzących, zaś odpowiedź gracza musi być w formie pytającej. Na licencji programu w Polsce emitowano w latach 199. - 2002 rodzimą wersję teleturnieju, "Va banque".
Komputer Watson wyposażony zostanie w oprogramowanie, które umożliwi mu rozumienie złożonych haseł i takie ich przetwarzanie, by udzielić błyskawicznej odpowiedzi. Projektanci IBM podkreślają, że aby ten plan się powiódł, komputer musi radzić sobie z niuansami języka, slangiem, grą słów, itp. O samym komputerze wciąż niewiele jednak wiadomo. IBM jeszcze nie wie (lub nie chce ujawnić), jaka będzie konfiguracja sprzętowa Watsona, jakich będzie używał procesorów, jaką wydajność osiągnie, ani nawet jakie będą jego fizyczne rozmiary. Nieznana jest też data prezentacji komputera.

Obraz
© Polski superkomputer Galera (fot. wp.pl / [k-o])

Bez względu na wszystkie te niewiadome twórcy są przekonani, że stworzenie Watsona może być wielkim krokiem naprzód w dziedzinie prac nad sztuczną inteligencją. W tym kontekście warto - w ramach ciekawostki - przypomnieć, że po przestawieniu liter w nazwie IBM o jedną pozycję wstecz w alfabecie uzyskamy... HAL ( HAL 900. to nazwa inteligentnego komputera z ksiązki Arthura C. Clarke'a "2001: Odyseja kosmiczna", który buntuje się przeciw ludzkiej załodze statku kosmicznego ).
Watson nie będzie pierwszym wytworem myśli technicznej IBM, wystawionym do współzawodnictwa z człowiekiem. W 1997 r. rozegrany został mecz szachowy pomiędzy mistrzem świata Garrym Kasparowem a komputerem Deep Blue. Wygrała maszyna. Inne dzieło IBM, Roadrunner, przewodzi liście Top500, czyli superkomputerów o największej mocy obliczeniowej na świecie. Monstrum funkcjonujące w Laboratorium Narodowym Los Alamos w Stanach Zjednoczonych, może wykonać kwadrylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (wydajność 1,105 petapflopsa).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)