Rosną udziały Intela w rynku procesorów

Rosną udziały Intela w rynku procesorów

Rosną udziały Intela w rynku procesorów
18.09.2009 15:39, aktualizacja: 18.09.2009 15:49

W drugim kwartale roku 2009 Intel według zajmującej się analizami rynku firmy iSuppli zebrał 80,6 procent światowych zysków z mikroprocesorów; na AMD osiągnęło 11,5 procent, a 7,9 procent przypadło w udziale pozostałym konkurentom. Analiza, opublikowana przez iSuppli we fragmentach, dotyczy jednak nie tylko procesorów x86 i x64; chodzi tu o mikroprocesory wszystkich architektur. Nie znalazły się wśród nich z kolei mikrokontrolery, które stosuje się w telefonach komórkowych, smartfonach, zegarach cyfrowych, pralkach czy pamięciach ze złączem USB.

Z uwagi na to miejscami dość niejasne rozróżnienie między mikroprocesorami (MPU, Micro-Processing Unit) a mikrokontrolerami (MCU, Micro-Controller Unit) statystyki podawane przez iSuppli nie dają się w prosty sposób zinterpretować. Niejasne pozostaje np. czy specjalne układy odpowiedzialne za obsługę sieci –. takie jak te produkowane przez Cavium, LSI, NetLogic czy Netronome – zostały uwzględnione w wyliczeniach iSuppli. Trudno też powiedzieć, czy w zestawieniu wzięto pod uwagę specjalne procesory takie jak Azul Vega, IBM Cell czy Tile64. Przed dwoma laty analitycy jeszcze wspominali o takich procesorach wektorowych jak SX autorstwa NEC-a.

Obraz
© procesor Intel Atom (fot. Intel)

Pracownicy iSuppli zdradzili dziennikowi "The Wall Street Journal" przedsiębiorstwa kryjące się za enigmatycznym określeniem „inni”, które przypisano producentom kontrolującym łącznie wspomniane 7,9 procent rynku.Są to mianowicie IBM (3,2 procent) i Freescale (2,9 procent), a także bliżej nieokreślona reszta, na którą przypada 1,8 procent rynku. Jako że analiza dotyczy MPU, można się spodziewać, że chodzi tutaj o procesory Power i PowerPC IBM-a i Freescale'a, nie zaś o układy System-on-Chip (SoC) z rdzeniami ARM firmy Freescale. Spółka przeprowadzająca badanie nie ujawnia, w jaki sposób pozostałe 1,8 procent rozkłada się między pozostałych uczestników takich jak Sun (UltraSPARC), Fujitsu (SPARC64. i VIA rynku MPU.

Interesujący może się wydać rozwój sytuacji na rynku pod względem kontrolowanych udziałów: Intel ma wprawdzie udział prawie tak wysoki jak przed czterema laty (82,4 procent w czwartym kwartale 200. roku), ale zwiększyły się także kawałki tortu, które należą do pozostałych: w trzecim kwartale 2007 roku było to jeszcze 7,4 procent, a teraz 7,9 procent. W drugim kwartale 2008 roku odsetek ten wyniósł nawet 8,9 procent – skok o 1,5 punktu procentowego odpowiada zmianie udziałów w obrotach o prawie 17 procent – jeśli tylko iSuppli jest faktycznie w stanie kalkulować te liczby z tak dużą dokładnością.

Jeszcze przed rokiem Intel kontrolował 79,2, a AMD 11,9 procent udziałów w rynku; w porównaniu z tym w pierwszym kwartale 2009 roku AMD zwiększyło udziały kosztem „pozostałych” o 0,9 punktu procentowego – wtedy Intel odnotował poważne spadki udziałów, zwłaszcza w segmencie procesorów dla netbooków. Faza ta jest jednak już zakończona, obecnie to właśnie netbooki napędzają wzrost na rynku pecetów. Pomimo dużego udziału tanich produktów z procesorami Atom w miksie produktów Intelowi udało się w większym stopniu zyskać na wzroście sprzedaży niż AMD; jak zauważa iSuppli, średnia cena sprzedaży procesora (ASP, Average Sales Price) w AMD spada.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)