Sytuacja na rynku procesorów poprawia się, szczególnie za sprawą Intela

Sytuacja na rynku procesorów poprawia się, szczególnie za sprawą Intela

09.11.2009 15:33, aktual.: 09.11.2009 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Analitycy rynku z IDC oceniają, że liczba procesorów klasy x86 sprzedanych na świecie w trzecim kwartale 2009 roku może się zwiększyć o 23 procent w porównaniu z drugim kwartałem i być może będzie nawet nieco większa niż w trzecim kwartale 2008 roku.

Do tego gwałtownego skoku przyczyniają się przed wszystkim tanie procesory Atom Intela dla netbooków, które z kolei znajdują szczególnie wielu nabywców w Chinach –. do czego przyczynia się także program stymulacji gospodarczej prowadzony przez chiński rząd, który ożywia sprzedaż także w innych sektorach takich jak elektronika rozrywkowa. Tak czy inaczej od lipca do września sprzedanych zostało o 37,5 procent procesorów mobilnych więcej niż w okresie od kwietnia od czerwca. Znacznie słabiej wypada sekwencyjny wzrost wśród procesorów x86 albo x64 dla komputerów biurkowych (11,4 procent) i dla serwerów (12,2 procent).

Obraz
© (fot. Intel)

Jednak ze względu na to, że Atomy są takie tanie, liczba sprzedanych procesorów, wyższa od 2. procent, przekłada się jedynie na wzrost obrotów o 14 procent do poziomu 7,4 miliardów dolarów. IDC spodziewa się, że w roku 2009 ogółem sprzedanych zostanie ponad 300 milionów procesorów x86.

Z tego wzrostu Intel ponownie czerpie większe korzyści niż AMD, a VIA Technology znowu zostaje daleko z tyłu. Ogółem Intel kontroluje obecnie 81,1 procent sprzedaży pod względem sprzedanych egzemplarzy (wzrost o 2,2 punktu procentowego), AMD zaś przypada w udziale 18,2 procent (o 2 procent mniej), a VIA udało się uzyskać 0,2 punktu procentowego rynku. Szczególnie dobrze Intel radzi sobie w segmencie procesorów dla notebooków (88 procent) i serwerów/stacji roboczych (90,4 procent). W segmencie komputerów desktopowych AMD może się pochwalić udziałami w granicach 27,4 procent (Intel: 72,2 procent) – aczkolwiek udziały AMD spadły o 1,9 procent.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)