Rosja ostro bierze się za Google'a

Rosja ostro bierze się za Google'a
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

16.09.2015 09:17, aktual.: 16.09.2015 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zachodnie firmy technologiczne od jakiegoś już czasu nie mają lekkiego życia w Rosji. I nie chodzi tylko o wprowadzone niedawno ustawy zmuszające przedsiębiorstwa do przechowywania danych obywateli rosyjskich na serwerach znajdujących się w tym kraju czy o działalność Roskomnadzoru. Ostatnio do działań utrudniających działalność zachodnim korporacjom dołączył tamtejszy urząd antymonopolowy, który zajął się Google.

Skargę przeciwko Mountain View złożył Yandex, największy konkurent Google'a na rynku rosyjskim. Według danych Statcounter udziały Yandexu w rosyjskim rynku wyszukiwarek wynoszą ponad 43 procent, co oznacza, że rosyjska firma znajduje się tam tuż za internetowym gigantem, który może pochwalić się prawie 48 procentami udziału w rynku. Ale to nie z powodu wyszukiwarki internetowej Yandex postanowił zwrócić się do rosyjskiego urzędu antymonopolowego – rosyjskiej firmie nie spodobały się praktyki Google'a dotyczące Androida.

Firma wymaga od producentów, chcących umożliwić użytkownikom korzystanie z Google Play, preinstalowania niektórych aplikacji, przypisania niektórym przyciskom konkretnych funkcji związanych z usługami Mountain View czy umieszczenia na pulpicie ikon i widgetów, na przykład wyszukiwarki. Nietrudno się domyślić, o jaką konkretnie chodzi.

Oczywiście producenci sprzętu nie muszą instalować tego wszystkiego, ale brak możliwości skorzystania z Google Play jest jednak czynnikiem, który zmniejsza atrakcyjność takiego sprzętu w oczach wielu użytkowników. Yandex podniósł więc argument, że polityka Google'a uderza w konkurencyjne rozwiązania i złożył w rosyjskim urzędzie antymonopolowym odpowiednie dokumenty jeszcze w lutym tego roku.

Rosyjski urząd przychylił się do argumentacji rodzimej firmy i uznał, że Mountain View nadużywa swojej pozycji na rynku i będzie musiało zmienić swój sposób działania. Przynajmniej na rynku rosyjskim. Dodatkowo Google'a czeka też kara finansowa, której wysokość może wynieść nawet 15 procent przychodów osiągniętych przez firmę na rosyjskim rynku. Decyzja o nałożeniu kary, oraz o jej wysokość, ma zapaść po 28 września.

Polecamy na stronach Giznet.pl: iPhone 6S już oficjalnie

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także