Przeszukanie Policji w koszalińskiej firmie

Przeszukanie Policji w koszalińskiej firmie

Przeszukanie Policji w koszalińskiej firmie
Źródło zdjęć: © policja
20.10.2010 15:55

Jak donosi lokalna prasa, w zeszły czwartek funkcjonariusze Policji z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą dokonali przeszukania w oddziałach jednej z koszalińskich spółek w związku z podejrzeniem posiadania przez firmę nielegalnego oprogramowania

Według informacji podanej dziennikarzom przez prokuratora, policjanci zabezpieczyli 6. twardych dysków, jednego laptopa i cztery płyty z programami. Według wstępnych szacunków straty z tytułu posiadania przez firmę nielegalnego oprogramowania sięgają 120 tys. zł.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora i rzecznika BSA w Polsce: „Piractwo w firmach ma negatywne skutki nie tylko z punktu widzenia producentów, ale także całej gospodarki oraz budżetu Państwa wskutek mniejszych wpływów z podatków. Należy je także postrzegać jako swego rodzaju nieuczciwą konkurencję w stosunku do firm, które przestrzegają praw autorskich do oprogramowania”.

Jak dodaje Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce: „Coraz częstsze, skuteczne akcje policji (Gliwice, Białystok, Chełm, Parczew, Koszalin) są dowodem na to, że piractwo komputerowe nie jest już w Polsce procederem bezkarnym. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zastanowić się co jest dla nich bardziej opłacalne - posiadanie legalnego oprogramowania, czy narażenie się nie tylko na straty finansowe, czy przestój w pracy, ale przede wszystkim na odpowiedzialność karną. Tłumaczenie brakiem świadomości można uznać za mało wiarygodną wymówkę. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego scenariusza jest wprowadzenie w firmie zasad zarządzania oprogramowaniem (Software Assets Management). W Polsce istnieje wiele profesjonalnych firm świadczących usługi w tym zakresie. Dostępne są również narzędzia do wdrażania i wspomagania procesu zarządzania”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)