Jak zwiększyć efektywność działań w firmie dzięki rozwiązaniom SAP?
Obiegowa opinia, że systemy ułatwiające zarz ądzanie i usprawniające pracę w firmie dedykowane są wyłącznie dużym organizacjom i skomplikowanym specjalistycznym projektom nie jest prawdziwa. W praktyce okazuje się, że i w mniejszych firmach są one niezbędne. Poprawiają ich funkcjonowanie na wielu płaszczyznach i usprawniają różne procesy. Wdrożenie systemu SAP to nie tylko większa efektywność działań, ale też poprawa komfortu pracy i lepszy wizerunek firmy.
Firmy z dużą liczbą pracowników, wieloma oddziałami i rozbudowaną strukturą organizacyjną traktują systemy informatyczne jako niezbędny element wspierający zarządzanie firmą. Systemy ERP odciążają pracowników od wielu skomplikowanych zadań, przyspieszają załatwienie spraw i po prostu ułatwiają pracę. Podobne efekty można zaobserwować również w mniejszych firmach.
Proste zadania – realne oszczędności
Weźmy pod lupę codzienne czynności biurowo-administracyjne, z którymi styka się pracownik. Rozliczanie delegacji, obsługa wniosków urlopowych, zgłoszenie usterek do działu IT, ogłoszenia działu HR czy rezerwacja sali konferencyjnej to tylko niektóre z nich. Biorąc pod uwagę liczbę pracowników (czasami również lokalizacji) trudno wszystkie sprawy załatwiać osobiście. Dlatego wielkim udogodnieniem w tym obszarze jest SAP.
Takie rozwiązania sprawdzają się także w dziale kadr. Ułatwiają planowanie zastępstw, urlopów, delegowanie czy tworzenie harmonogramu prac. Z punktu widzenia pracownika przekłada się to na lepszą komunikację wewnętrzną, odciążenie i daje możliwość skupienia się na bieżącej pracy i konkretnych zadaniach. Należy też pamiętać o tym, że dzięki programom tej klasy zmniejsza się ilość papierowych dokumentów, które są w obiegu firmowym, a do których po jakimś czasie trudno wrócić. Tutaj wszystko jest w jednym miejscu.
Koszty delegacji, mieszkań i samochodów służbowych, telefonów to znacząca pozycja w budżecie każdej firmy. Usprawnienie rozliczania tych obszarów, poprawa kontroli nad kosztami, ich bieżące monitorowanie to też realne pole do oszczędności. To samo dotyczy obiegu faktur, kontrolowania zamówień, dostaw, stanów magazynowych, realizacji płatności przez klientów. SAP umożliwia szybkie dotarcie do danych, analizowanie ich i zestawianie – na potrzeby analiz i raportowania. – mówi Piotr Pudelski z itelligence - firmy zajmującej się wdrożeniami SAP.
Idealne zarządzanie zasobami każdej firmy
W rozwiązaniach klasy SAP możliwe jest zaawansowane zarządzanie zasobami danej firmy i ich optymalne planowanie. Na czym to dokładnie polega? Przede wszystkim na wyodrębnieniu wielu modułów, które mogą działać wspólnie lub niezależnie. Korzystają one z jednej, zintegrowanej bazy. Np. pracownik magazynu korzysta z danych działu sprzedaży (stan zamówień, rotacja towaru) i produkcji (zapotrzebowanie na komponenty potrzebne do produkcji). Takie zintegrowanie może obejmować następujące działania firmy: magazynowanie, zarządzanie zapasami, dostawy, rozwój asortymentu, zaopatrzenie i planowanie produkcji, marketing, wszelkie sprawy związane z finansami i zarządzanie relacjami z klientem.
Każdemu według potrzeb
Systemy ERP są na tyle elastyczne, że każda firma może je dopasować ściśle do swoich potrzeb. Konsultanci SAP korzystając z wiedzy pracowników firmy, projektują indywidualne rozwiązania, które bez problemu integrują z już istniejącymi w firmie aplikacjami i systemami. Korzyści wynikające z informatyzacji systemów widoczne są m.in. w poprawie komfortu pracy zatrudnionych osób, w tym: wyeliminowaniu powtarzalnych i zajmujących czas czynności, bądź zmniejszeniu ilości czasu potrzebnego na ich załatwienie, zmniejszeniu ilości procedur i niezbędnych dokumentów, szybszym dostępie do danych. Poprawa efektywności wykonywanej pracy w obrębie pojedynczych stanowisk niesie z sobą realne korzyści finansowe dla całej firmy. Optymalizację tego typu można przeprowadzić w całej firmie lub w poszczególnych działach. Skala korzyści jest proporcjonalna do zakresu wdrożenia, stąd też wiele firm zadowolonych z efektów wprowadzenia SAP w poszczególnych modułach często decyduje się na rozszerzenie systemu o kolejne obszary.
Wspieranie zarządzania firmą zintegrowanymi systemami informatycznymi to przepustka do nowoczesnego biznesu. Trudno nie zgodzić się z takim wnioskiem patrząc na listę dotychczasowych wdrożeń SAP. Czołówka firm w Polsce wie, jak korzystać z możliwości systemów planowania zasobów, by umacniać swoją pozycję i iść naprzód. Warto do nich dołączyć i postawić na sprawdzone rozwiązania.
Myślisz, żeby stary telefon lub laptop wymienić na nowy? Skorzystaj z okazji na stronie Media Expert wyprzedaże.