Podatki w Internecie

Strona głównaPodatki w Internecie
17.01.2008 09:59
Podatki w Internecie
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Finansów

Choć deklaracje podatkowe przez Internet możemy składać na razie tylko teoretycznie, za to całkowicie elektronicznie możemy przeliczać wszystkie kwestie płacowe, podatkowe i ZUS-owskie.

Elektronicznie w świecie podatków

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wizyty w urzędzie skarbowym odejdą do lamusa. Chyba, że osobiście będziemy musieli się stawić u fiskusa, w celu wytłumaczenia jakichś jego urzędniczych wątpliwości.

Od 1 stycznia tego roku, zgodnie z ustawą, wszyscy podatnicy, którzy zdobyli bezpieczny podpis elektroniczny, mogą składać fiskusowi deklaracje przez Internet. Jednak dopiero od pierwszego kwietnia będzie można wirtualnie klikać z urzędem skarbowym. To i tak duży krok milowy w stronę ułatwienia życia podatnikom.

Już od kilku lat PIT-y nie straszą nas tak jak kiedyś. Setki skomplikowanych tabelek i rubryk wypełniają za nas programy informatyczne. _ Są wszechobecne, bardzo nowoczesne _ - potwierdza Agnieszka Malińska z Biura Informatyki Stosowanej Format, producenta programu Super Księga Podatkowa. _ Programy te są stale dostosowywane do potrzeb sporej rzeszy drobnych i średnich firm. Dobrze wybrane, biorąc pod uwagę zakres czynności przez nie oferowanych, wykonają za nas nawet do 80% prac rachunkowych. Osoba pracująca z takim programem wprowadza bowiem jedynie niezbędne dane, a resztę żmudnych działań wykonuje za nas system. _

Coraz bardziej popularne staje się także rozliczanie księgowe online. Korzysta z niego coraz więcej osób prowadzących swoje firmy. _ Nie wyobrażam sobie ręcznego wypełniania kolumn księgowych lub PIT-ów pracowników, tak jak to robiła moja mama, spędzając kilka godzin z ołówkiem w dłoni, w zupełnej ciszy, aby się tylko nie pomylić _ - mówi Ania, 22-letnia studentka kierunku humanistycznego, która przejęła obecnie prowadzenie firmy rodzinnej. _ Jestem zainteresowana wszystkimi nowymi rozwiązaniami, które mogą ułatwić mi życie _.

Z uprzywilejowanych możliwości elektronicznego wysyłania PIT-ów (od 16 sierpnia 2006 r., elektroniczne deklaracje podatkowe mogły składać duże firmy) skorzystało w ubiegłym roku jedynie 8 proc. uprawnionych przedsiębiorstw - to zaledwie 677 firm. Urzędnicy skarbowi szacują, że w tym roku zainteresowanie Polaków rozliczaniem się przez Internet będzie masowe i nawet skomplikowane procedury urzędnicze nie przeszkodzą tym najbardziej zdeterminowanym. Podstawowym warunkiem elektronicznego rozliczania podatków jest uzyskanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą certyfikatu.
Agnieszka Piasecka

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)