Podatki w Internecie

Podatki w Internecie

Podatki w Internecie
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Finansów
17.01.2008 09:59, aktualizacja: 17.01.2008 14:54

Choć deklaracje podatkowe przez Internet możemy składać na razie tylko teoretycznie, za to całkowicie elektronicznie możemy przeliczać wszystkie kwestie płacowe, podatkowe i ZUS-owskie.

Elektronicznie w świecie podatków

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wizyty w urzędzie skarbowym odejdą do lamusa. Chyba, że osobiście będziemy musieli się stawić u fiskusa, w celu wytłumaczenia jakichś jego urzędniczych wątpliwości.

Od 1 stycznia tego roku, zgodnie z ustawą, wszyscy podatnicy, którzy zdobyli bezpieczny podpis elektroniczny, mogą składać fiskusowi deklaracje przez Internet. Jednak dopiero od pierwszego kwietnia będzie można wirtualnie klikać z urzędem skarbowym. To i tak duży krok milowy w stronę ułatwienia życia podatnikom.

Już od kilku lat PIT-y nie straszą nas tak jak kiedyś. Setki skomplikowanych tabelek i rubryk wypełniają za nas programy informatyczne. _ Są wszechobecne, bardzo nowoczesne _ - potwierdza Agnieszka Malińska z Biura Informatyki Stosowanej Format, producenta programu Super Księga Podatkowa. _ Programy te są stale dostosowywane do potrzeb sporej rzeszy drobnych i średnich firm. Dobrze wybrane, biorąc pod uwagę zakres czynności przez nie oferowanych, wykonają za nas nawet do 80% prac rachunkowych. Osoba pracująca z takim programem wprowadza bowiem jedynie niezbędne dane, a resztę żmudnych działań wykonuje za nas system. _

Coraz bardziej popularne staje się także rozliczanie księgowe online. Korzysta z niego coraz więcej osób prowadzących swoje firmy. _ Nie wyobrażam sobie ręcznego wypełniania kolumn księgowych lub PIT-ów pracowników, tak jak to robiła moja mama, spędzając kilka godzin z ołówkiem w dłoni, w zupełnej ciszy, aby się tylko nie pomylić _ - mówi Ania, 22-letnia studentka kierunku humanistycznego, która przejęła obecnie prowadzenie firmy rodzinnej. _ Jestem zainteresowana wszystkimi nowymi rozwiązaniami, które mogą ułatwić mi życie _.

Z uprzywilejowanych możliwości elektronicznego wysyłania PIT-ów (od 16 sierpnia 2006 r., elektroniczne deklaracje podatkowe mogły składać duże firmy) skorzystało w ubiegłym roku jedynie 8 proc. uprawnionych przedsiębiorstw - to zaledwie 677 firm. Urzędnicy skarbowi szacują, że w tym roku zainteresowanie Polaków rozliczaniem się przez Internet będzie masowe i nawet skomplikowane procedury urzędnicze nie przeszkodzą tym najbardziej zdeterminowanym. Podstawowym warunkiem elektronicznego rozliczania podatków jest uzyskanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą certyfikatu.
Agnieszka Piasecka

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)