Przeszło 5 mln deklaracji podatkowych złożyliśmy już przez internet

Przeszło 5 mln deklaracji podatkowych złożyliśmy już przez internet
Źródło zdjęć: © PAP/Grzegorz Jakubowski

06.03.2012 13:20, aktual.: 06.03.2012 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od początku 2012 r. w systemie e-Deklaracje złożono 5,521 mln wszystkich rodzajów zeznań
podatkowych. Wśród nich prawie 555 tys. to najpopularniejsze formularze roczne PIT. W ciągu 9 tygodni tego roku przesłano niewiele mniej PIT-ów oraz innych zeznań podatkowych niż w całym 2011 roku.

Okres rozliczeniowy dla deklaracji rocznych PIT mija 3. kwietnia - pozostałe rodzaje zeznań (m.in.dotyczące CIT i VAT) można składać przez cały rok. Jednak już teraz wiadomo, że 2012 r. będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem ilości podatników rozliczających się przez Internet. W całym ubiegłym roku przez Internet przesłano 6,604 mln wszystkich deklaracji (w 2010 r. 3,403 mln, w 2009 r. 760 tys., w 2008 r. z takiej formy skorzystało niespełna 104 tys. osób). Podobnie rośnie ilość e-PIT-ów: w analogicznym okresie w 2011 r. było ich 200 tys. W tym roku jest ich już niemal trzykrotnie więcej.

Chociaż składanie deklaracji papierowych wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników, Polacy coraz chętniej rozliczają się przez Internet. Obecna skala rozliczeń elektronicznych to wynik ułatwień wprowadzanych przez resort finansów. Możliwość przesyłania popularnych PIT-ów bez podpisu elektronicznego i intuicyjność systemu e-Deklaracje pozwala podatnikom zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wystarczy dostęp do komputera z Internetem, aby korzystając z e-Deklaracji wypełnić i wysłać zeznanie elektroniczne. Dodatkowo system podpowiada jak uniknąć błędów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika (najprostsza i bezkosztowa metoda to podanie danych identyfikacyjnych podatnika i kwoty przychodu w poprzednim rocznym zeznaniu, zaś przy innych zeznaniach - kwalifikowany podpis elektroniczny). Złożone w ten sposób zeznanie dotrze do urzędu skarbowego, ponieważ program pozwala na wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). To potwierdzenie wypełnienia obowiązku wobec urzędu skarbowego, traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Strona systemu e-Deklaracje: www.e-deklaracje.gov.pl.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)