Porozumienie operatorów z MSWiA ws. 112

Porozumienie operatorów z MSWiA ws. 112

Porozumienie operatorów z MSWiA ws. 112
Źródło zdjęć: © MSWIA
26.01.2008 13:34

Operatorzy stacjonarni i komórkowi podpisali dziś z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji porozumienie dotyczące europejskiego numeru alarmowego 112. Umowa umożliwi wdrożenie odpowiedniego systemu lokalizacyjnego i w konsekwencji przekazywanie służbom ratowniczym informacji o lokalizacji osoby wzywającej pomocy.

Zgodnie z umową, którą z operatorami telefonii mobilnej i stacjonarnej podpisał ze strony MSWiA podsekretarz stanu Witold Drożdż, policja i służby ratownicze w niedalekiej przyszłości uzyskają bezpośredni dostęp do informacji o położeniu osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112, ustalanych na podstawie danych z masztów przekaźnikowych operatora. Uzyskane dane pozwolą służbom ratunkowym szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia i udzielić pomocy.

Europejski numer alarmowy 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia osoby przebywające na terenie całej UE wybierając numer 112, mają gwarancję połączenia się ze służbami ratowniczymi powołanymi do niesienia pomocy. Jednym z istotnych elementów przyspieszających działania służb ratowniczych jest posiadanie przez nie informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej. Dzięki działaniom określonym w podpisanym porozumieniu spełnione zostanie ostatnie z wymagań stawianych państwom członkowskim UE przez Komisję Europejską w zakresie funkcjonalności numeru 112.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)