Polska pozwana za problemy ze 112

Polska pozwana za problemy ze 112

Polska pozwana za problemy ze 112
28.11.2007 15:48, aktualizacja: 28.11.2007 16:00

Komisja Europejska pozwała dziś Polskę i Łotwę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za opóźnienia we właściwym wprowadzaniu unijnych przepisów telekomunikacyjnych o jednym europejskim numerze alarmowym 112.

Jak argumentuje KE, w obu tych krajach informacje o miejscu przebywania osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 z telefonów komórkowych nadal nie są udostępniane służbom ratowniczym. Z technicznego punktu widzenia system, który sprawdził się w wielu krajach UE, jest prosty, ale wymaga zmian organizacyjnych i zbudowania odpowiedniej centralnej bazy danych. KE podkreśliła, że zarówno w Polsce, jak i na Łotwie trwają prace nad zapewnieniem dostępności informacji o miejscu przebywania osoby dzwoniącej, _ ale wdrażanie potrzebnych do tego systemów wciąż nie jest zakończone _.

Polska pracuje nad zaawansowaną wersją tego systemu - wraz z wezwaniem pomocy służby ratunkowe natychmiast automatycznie dostaną informację o lokalizacji rozmówcy. Prace mają się zakończyć w 2010 roku. W przyjętej w październiku _ Koncepcji systemu 112 _, rząd zapowiedział utworzenie 16 wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego. Budowa systemu ma przebiegać etapowo. Całe przedsięwzięcie ma kosztować około 250 mln zł i zostać sfinansowane głównie z budżetu państwa oraz ze środków unijnych.

KE rozpoczęła też w środę pierwszy etap postępowania w sprawie naruszenia przepisów o numerze 112 przeciwko Rumunii, wysyłając wezwanie do usunięcia uchybienia. Z powodu niedostępności numeru 112, taką samą procedurę KE wszczęła w ubiegłym miesiącu także przeciwko Bułgarii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)