Wyrok ws. kosztów przenoszenia numerów w Polsce

Wyrok ws. kosztów przenoszenia numerów w Polsce

01.07.2010 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trybunał Sprawiedliwości wydał w czwartek wyrok ws. między Polską Telefonią Cyfrową a Urzędem Telekomunikacji Elektronicznej. Orzekł, że należy uwzględniać koszty ponoszone przez operatorów sieci komórkowej w związku z wykonywaniem usługi przenoszenia numeru.

Jednocześnie jednak Trybunał uznał, że "aby nie zniechęcić abonentów do korzystania z˙usługi przenoszenia numerów, krajowy organ regulacyjny (czyli w Polsce UKE) może ustalić maksymalną kwotę tej opłaty na poziomie niższym niż ponoszone przez operatorów koszty".

Wyrok jest więc dwuczęściowy i kto wygrał, oceni dopiero polski Sąd Najwyższy. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE musi on ocenić, czy pobierana przez Polską Telefonię Cyfrową jednorazowa kwota 12. zł z tytułu zmiany operatora miała czy też nie zniechęcający charakter.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Chodzi o sprawę z 200. roku, kiedy prezes UKE nałożyła na Polską Telefonię Cyfrową sp. z o.o. (PTC) karę w˙wysokości 100˙tys. zł na tej podstawie, że jednorazowa opłata w˙wysokości 122˙zł pobierana przez PTC z˙tytułu zmiany operatora od 28 marca do 31 maja 2006˙r. stanowiła naruszenie ustawy Prawo telekomunikacyjne, gdyż zniechęcała abonentów PTC do korzystania z˙prawa do˙przeniesienia numeru.

PTC wniosła odwołanie od tej decyzji; Sąd Najwyższy, do którego wniesiono sprawę, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o interpretację dyrektywy o przenoszeniu numerów telefonicznych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)