Płacą za każdy zainfekowany telefon! Nowa plaga

Płacą za każdy zainfekowany telefon! Nowa plaga

Płacą za każdy zainfekowany telefon! Nowa plaga
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
19.09.2012 16:02, aktualizacja: 20.09.2012 11:24

Nowe zagrożenia komputerowe błyskawicznie infekuje miliony komputerów na całym świecie, a wszystko to za sprawą programów lojalnościowych, w ramach których cyberprzestępcy płacą za instalację złośliwego programu na komputerach użytkowników. Jak twierdzą eksperci z firmy antywirusowej ESET ten sam mechanizm jest teraz wykorzystywany do propagowania zagrożeń atakujących smartfony.

Przy okazji publikacji raportu nt. najczęściej infekujących zagrożeń sierpnia, eksperci poinformowali o dotarciu do rosyjskiego forum internetowego, za pośrednictwem którego cyberprzestępcy obsługują swój program lojalnościowy, wykorzystywany do propagowania nowych zagrożeń mobilnych. Forum stanowi rodzaj centrum operacyjnego –. to właśnie tam znajdują się informacje o sposobie działania samego zagrożenia oraz zasady wspomnianego programu lojalnościowego. Sam program oparto na mechanizmie Pay Per Instal (PPI) czyli płatności za każdą udaną instalację zagrożenia na urządzeniu użytkownika. Jak udało się ustalić firmie Eset, każdej osobie, która przystąpiła do programu i doprowadziła do instalacji zagrożenia na smartfonie z systemem Android, wypłacano od dwóch do pięciu dolarów.

Jak twierdzą eksperci Eset zagrożenie, do dystrybucji którego namawia forum, należy do rodziny złośliwych aplikacji typu Android/TrojanSMS. Niechciany program podszywa się pod jedną z popularnych gier na platformę Android i można go pobrać z jednej z ponad 30. specjalnie utworzonych stron, należących do uczestników wspomnianego programu lojalnościowego. Po zainstalowaniu złośliwego programu smartfon (najczęściej bez wiedzy użytkownika) rozsyła ogromne ilości wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)