10 milionów USD: rachunek za piractwo

10 milionów USD: rachunek za piractwo

10 milionów USD: rachunek za piractwo
21.07.2009 15:00

Według BSA koszt używania przez firmy nielicencjonowanego oprogramowania w pierwszych sześciu miesiącach roku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu
i Afryki (EMEA) wyniósł ponad 10 mln USD.

Według szacunków BSA, na kwotę ponad 1. milionów dolarów składają się 3,4 mln USD z tytułu odszkodowań oraz 6,6 mln USD w ramach legalizacji oprogramowania. Powyższe dane nie uwzględniają poniesionych przez firmy kosztów prawnych. W Polsce w pierwszym półroczu tego roku firmy zapłaciły ponad 74 000 USD z tytułu odszkodowań oraz ponad 12 000 USD w ramach legalizacji posiadanego oprogramowania.

„BSA każdego dnia w regionie EMEA przeprowadza ponad 3. działań prawnych” – mówi Sarah Coombes, dyrektor ds. prawnych BSA – „W obecnej sytuacji ekonomicznej dziwić może fakt, że tak dużo firm wciąż łamie prawo autorskie używając nielegalnego oprogramowania, narażając się na ryzyko konsekwencji prawnych i finansowych, w tym , utracenia płynności finansowej”.

Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce potwierdza, że od marca BSA odnotowuje większą liczbę zgłoszeń piractwa w Polsce. –. „Najczęściej zawiadomienia składają zwolnieni pracownicy i zwykle informacje te są dość precyzyjne i wiarygodne” – dodaje.

W czerwcu 200. r. BSA zawarło drugą największą w historii ugodę. Sprawa dotyczy firmy z Niemiec, która poniosła koszt ponad 1,5 mln USD tytułem odszkodowania i legalizacji posiadanego oprogramowania. Przykład ten pokazuje jak poważne konsekwencje finansowe mogą wiązać się z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania.

BSA otrzymuje tygodniowo około 100 zgłoszeń przypadków naruszeń praw autorskich do oprogramowania. Zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego można dokonywać również za pośrednictwem polskiego serwisu internetowego BSA. W serwisie znajdują się także porady dotyczące zarządzania oprogramowaniem, darmowe narzędzia do samodzielnego audytu zasobów informatycznych, a także informacje na temat konsekwencji technicznych, finansowych i prawnych oraz wizerunkowych wynikających z nienależytego zarządzania oprogramowaniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)