Pierwszy w Polsce system liter w technologii LED

Pierwszy w Polsce system liter w technologii LED

27.07.2010 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Warszawie zainstalowano pierwszy w Polsce i tej skali w Europie system liter ledowych. Tradycyjne neony powoli będą odchodzić do lamusa.

Falująca tęcza, złociste słoneczniki, błękitna toń morza –. te i inne wielobarwne, ruchome obrazy są wyświetlane na literach napisu reklamowego umieszczonego na dachu budynku MDM w Warszawie.

Dotychczas ruchome obrazy były emitowane na telebimach (czyli wielkoformatowych ekranach diodowych), które zazwyczaj były prostokątne i przypominały duże telewizory. Nowy system pozwala na wyświetlanie obrazu wysokiej rozdzielczości na obiektach o nieregularnych formach, takich jak litery. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu małych modułów diodowych, z których układa się wyświetlacze o dowolnych rozmiarach i kształtach. W tym przypadku stworzyły one słowo SAMSUNG.

Obraz

„System liter ledowych to z jednej strony przełom w branży reklamowej, a z drugiej nowe doznanie estetyczne dla odbiorców”. – mówi Zbigniew Klonowski, prezes zarządu Trias S.A. „Będziemy obserwować stopniowe odchodzenie od przestarzałych neonów i podświetlanych szyldów na rzecz nowoczesnych technologii sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Najbliższe lata zapewne zaowocują w różne rozwiązania z zastosowaniem liter ledowych” – dodaje prezes Klonowski.

Litery pokryte są diodami RGB, które pozwalają uzyskać kolorowy obraz. Pomimo nieregularnych kształtów na ekranach można wyświetlać wszelkiego rodzaju animacje, wizualizacje, grafiki i pliki video. Do tej pory litery, logotypy lub inne konstrukcje stosowane w reklamie były podświetlane światłem ledowym tylko w jednym kolorze. Każda z liter waży nie więcej niż 65kg/m2. Posiada rozdzielczość fizyczną 24mm i rozdzielczość wirtualną 12mm. Wyświetlacz może pracować w przedziale temperatur od -20OC do +60OC, przy wilgotności powietrza w granicach 10-99%.

Posiada także liczne zabezpieczenia: jest wodoszczelny, został wyposażony w system antykorozyjny oraz regulator poboru mocy przy włączaniu. System liter wyposażony został dodatkowo w komputer sterujący wraz z oprogramowaniem oraz procesor video. Poza ciekawym wyglądem nowy system ma inne zalety. Litery ledowe charakteryzują się długą żywotnością (świecą nawet do 100 tys. godzin) i wysoką energooszczędnością (średni pobór prądu na jeden metr kwadratowy wynosi zaledwie 190W).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)