50 lat technologii LED - od czerwonych diod do paneli OLED

50 lat technologii LED - od czerwonych diod do paneli OLED

50 lat technologii LED - od czerwonych diod do paneli OLED
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.10.2012 10:24

Technologia LED została stworzona 50 lat temu. Verbatim przedstawia drogę jaką w tym czasie przebyła najbardziej zaawansowana technologia oświetleniowa.

Równo pięćdziesiąt lat temu powstała pierwsza dioda LED emitująca światło widzialne. Zjawisko elektroluminescencji będące podstawą tej technologii odkrył w roku 190. brytyjczyk Henry Round, natomiast wynalazcą diody LED był Nick Holonyak. Jego dzieło zostało wykorzystane w komercyjnych wyświetlaczach LED w 1964 roku.
Szersze zastosowania diod LED zawdzięczamy innowacjom w inżynierii materiałowej, optyce oraz technologiach półprzewodnikowych. Wykorzystanie różnych półprzewodników w połączeniu z powłoką fosforową umożliwiło stworzenie diod LED, które świecą w całym widzialnym spektrum barw.

W ciągu 5. minionych lat technologia ewoluowała od czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych diod LED w latach osiemdziesiątych do niebieskich diod dekadę później. W 1991 roku japoński profesor Shuji Nakamura dokonał kolejnego przełomu, opracowując białe światło LED. Współczesne diody LED oferują nie tylko szeroką gamę barw, ale również znacznie wyższą intensywność światła i sprawność energetyczną.

Obraz
© (Nick Holonyak, wynalazca diody LED. Fot. Bill Wiegand, University of Illinois)

Wartym wzmianki rodzajem technologii LED są organiczne diody LED (OLED), które zostały wynalezione ponad 20 lat temu._ Prognozujemy, że w ciągu kilku najbliższych lat diody LED staną się najpopularniejszym energooszczędnym urządzeniem oświetleniowym przejmując rolę tradycyjnych żarówek, halogenów i kompaktowych lamp fluoroscencyjnych (CFL) _ - powiedziała Jeanine Chrobak-Kando, kierownik ds. rozwoju biznesowego w firmie Verbatim. - Szybko zbliżamy się do punktu, w którym cena lamp LED obniży się na tyle, że prawdopodobnie zdominują one rynek.

Według firmy Electronics.ca Research Network, rynek lamp LED do oświetlenia ogólnego może osiągnąć wartość 15,5 mld euro w 201. roku oraz 25 mld euro w roku 2017. Obecnie motorami wzrostu rynku są monitory i telewizory LCD podświetlane diodami LED, a na drugim miejscu znajdują się ekrany do urządzeń mobilnych.

Analitycy przewidują jednak, że już w 201. roku oświetlenie LED wykorzystywane na rynku budownictwa komercyjnego przewyższy wartość pozostałych segmentów rynku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)