Technologia LED w telewizorach Samsung - co to takiego?

Technologia LED w telewizorach Samsung - co to takiego?

Technologia LED w telewizorach Samsung - co to takiego?
14.07.2009 13:42, aktualizacja: 15.07.2009 00:50

Samsung przedstawił nową generację telewizorów opartych na technologii podświetlenia diodami LED. To rozwiązanie zapewnia smukłość konstrukcji oraz znaczną oszczędność energii połączoną z doskonałymi parametrami wyświetlanego obrazu.

*Technologia LED *
LED (light emitting diode) to maleńkie diody, które zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny. Dziś obecne są we wszystkich dziedzinach życia –. wykorzystuje się je zarówno w przemyśle ciężkim, jak i oświetleniu dekoracyjnym. Samsung natomiast zastosował diody LED z w najsmuklejszych na rynku telewizorach Samsung LED TV. Wykorzystywane są one do tylnego podświetlenia panelu w miejsce dotychczasowych, tradycyjnych lamp CCFL. Zapewnia to niespotykaną wcześniej smukłość konstrukcji, jakość obrazu i oszczędność energii.

Obraz

Technologia LED – jakość obrazu
Zastosowanie tylnego, krawędziowego podświetlenia diodami LED przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu. Telewizory LED TV wyróżniają się wysoką dynamiką kontrastu i nasyceniem kolor (zwłaszcza bieli i czerni). Jest to możliwe, ponieważ układ podświetlenia LED można wygasić do 1. jasności, co umożliwia uzyskanie niezwykle głębokiej i naturalnej czerni. Brak lamp jarzeniowych w najnowszych telewizorach skraca czas wygaszania się punktów z bardzo jasnych do bardzo ciemnych i wpływa na naturalność wyświetlania dynamicznych scen. Zalety technologii LED zostały podkreślone przez nowatorskie rozwiązania zastosowane przez inżynierów: funkcję Mega Contrast, która uwypukla odcienie szarości oraz technologię Wide Color Enhancer Pro zapewniającą szerszą paletę kolorów, także przy subtelnych barwach lub podczas oglądania telewizji w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Smużenie zostało wyeliminowane nawet przy najbardziej dynamicznych scenach dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania połączonej z technologią Motion
Plus.

Obraz
© Telewizory LED są wyjątkowo smukłe - taki telewizor znajduje się pomiędzy rozmawiającymi na zdjęciu mężczyznami (fot. WP)

Technologia LED – ekologia
Zastosowanie technologii LED to nie tylko wzornictwo i jakość wyświetlanego obrazu, ale również kolejny krok na drodze ku tworzeniu coraz bardziej ekologicznych produktów. Zastosowanie tylnego podświetlenia panelu diodami LED sprawia, że nowe telewizory zużywają aż o 40. mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi odbiornikami LCD. W czasie swojej pracy nie emitują energii cieplnej, co pozwala zrezygnować ze stosowania pasywnych bądź aktywnych systemów chłodzenia, generujących dodatkowe zużycie energii. Wszystkie serie nowych telewizorów Samsung LED spełniają także wymagania certyfikatu Eco Flower (wspólnotowego oznaczenia ekologicznych i przyjaznych środowisku wyrobów).

Telewizory Samsung to tylko przykład. Na rynku pojawiły się już oferty konkurencyjnych firm. Czy warto zainwestować w telewizor typu LED? Biorąc pod uwagę cenę i możliwości, wybór jest trudny. Z całą pewnością jest to wybór lepszy niż klasyczne LCD, choć wciąż nie jest to wybór doskonały, tak samo jak "plazmy", jednak te ostatnie przebija minimalistycznymi rozmiarami, a te przebijają LED'y jakością obrazu. W naszej ocenie wybór nie leży między LCD a LED, a raczej między LED a Plazma TV. Co wybrać? Niezrównaną jakość obrazu plazmy, czy też smukłość LED? Tutaj nigdy nie będzie mądrych, bo gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)