Ikea będzie sprzedawać oświetlenie wyłącznie w technologii LED

Ikea będzie sprzedawać oświetlenie wyłącznie w technologii LED

Ikea będzie sprzedawać oświetlenie wyłącznie w technologii LED
Źródło zdjęć: © PAP/DPA | Robert Schlesinger
03.10.2012 13:28

Ikea planuje wymienić wszystkie żarówki oraz lampy w swoim asortymencie na LED-owe do 2016 roku. Dodatkowo firma wymienia oświetlenie w swoich budynkach na bardziej przyjazne dla środowiska. W większości są to diody LED.

Ikea tłumaczy, że chce zachęcić każdego do wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne i zmniejszania wpływu na nie w swoim najbliższym otoczeniu. Wykorzystanie oświetlenia LED (ang. light-emitting diode –. dioda emitująca światło) to zdaniem firmy jedna z najprostszych metod, aby to osiągnąć. Ikea tłumaczy, że dioda LED wykorzystuje 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania ma wynosić nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Ponadto takie żarówki nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi.

"_ W sytuacji, kiedy rachunki za prąd regularnie się zwiększają, a globalna konsumpcja energii wzrasta, jedna mała żarówka LED-owa może mieć duże znaczenie. Zużywa bowiem znacznie mniej energii niż tradycyjna żarówka i daje znacznie większe możliwości w zakresie projektowania oświetlenia, a tym samym aranżacji wnętrz _." –. powiedział Steve Howard, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Ikea.

Planowane przez Ikea zmiany w asortymencie oraz wymiana oświetlenia w sklepach dotyczą wszystkich krajów, w których działa firma, w tym również Polski. Obecnie w polskich sklepach Ikea trwa proces wymiany oświetlenia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Diody LED zastępują m.in. stare reflektory typu SPOT. Już teraz wieża z logo Ikea przy sklepie w Jankach, gdzie mieści się siedziba firmy w Polsce, podświetlana jest przy użyciu technologii LED.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)