Paramount: "Pojemność Blu-ray jest przeceniana"

Paramount: "Pojemność Blu‑ray jest przeceniana"

Paramount: "Pojemność Blu-ray jest przeceniana"
23.08.2007 15:00

Na początku tego tygodnia nastąpił jeden z ważniejszych zwrotów w tzw. "wojnie formatów" pomiędzy HD DVD oraz Blu-ray. Już wydawało się, że szala zwycięstwa przechyla się na korzyść Blu-ray, gdy niespodziewanie jeden z największych koncernów filmowych - Paramount - poinformował, że rezygnuje z wydawania filmów na płytach Blu-ray i od tej pory jego filmy w rozdzielczości HD dostępne będą tylko na HD DVD. Aby wyjaśnić motywy tej decyzji, nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda skontaktowali się z Alanem Bellem, wiceprezesem Paramount, odpowiedzialnym za nowe technologie. "Pojemność nośników Blu-ray jest trochę przeceniana. Gdy dokonuję się takiego wyboru, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników - łatwość produkcji, jakość odtwarzaczy, koszty, potrzebną infrastrukturę oraz pojemność. Owszem, gdyby we wszystkich innych zestawieniach był remis, to pewnie zadecydowałaby pojemność" - mówi Alan Bell.

Do tej pory Paramount wydawał filmy jednocześnie w dwóch standardach ( w właściwie w trzech - wliczając DVD ). Przedstawiciele firmy tłumaczą jednak, że wydawanie filmów zarówno na Blu-ray, jak i na HD DVD miało za zadanie sprawdzić, których z tych standardów bardziej odpowiada wytwórni. Test ten zdał format HD DVD - zdaniem przedstawicieli Paramount, jest on znacznie lepiej dopracowany. Pisaliśmy o tym w tekście "HD DVD kontratakuje" - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/120712.html.

Ta decyzja zaskoczyła wszystkich - niedawne raporty wyraźnie pokazywały, że znaczną przewagę ( w każdym razie w kwestii liczby sprzedanych filmów ) zdobył Blu-ray. Aby wyjaśnić motywy decyzji Paramount, nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda skontaktowali się z Alanem Bellem, wiceprezesem koncernu, odpowiedzialnym m.in. za nowe technologie. Prezentujemy rozmowę z Bellem, przeprowadzoną przez Melissę J. Perenson.

PCW: Zdaję sobie sprawę z tego, że podjęcie takiej decyzji nie było prostą sprawą. Jak był główny powód "przestawienia się" Paramount na HD DVD?*Alan Bell:* Przez ostatni rok gromadziliśmy niezbędną wiedzę i doświadczenie, wydając nasze filmy w obydwu konkurencyjnych formatach - sprawdzaliśmy, jak sprawdzają się one w praktyce. Po serii analiz zdecydowaliśmy, że będziemy korzystać z HD DVD.

Dlaczego?

Pierwszy ważny czynnik to niższa cena odtwarzaczy HD DVD [w porównaniu z urządzeniami obsługującymi Blu-ray - red.]. To jest dobre dla naszych klientów.

Drugi ważny powód to fakt, że format HD DVD jest wspierany przez DVD Forum - organizację, która ma ogromne doświadczenie w kwestii tworzenia i wdrażania nowych specyfikacji i technologii. Dla nas bardzo ważne jest to, że format HD DVD powstał i został spopularyzowany w bardzo stabilny sposób. Powstała jasna specyfikacja, określono konkretne wymagania co do odtwarzaczy obsługujących ten standard - dzięki temu wszystkie takie urządzenia są w pełni zgodne z systemem HDi i wszystkie są w stanie obsłużyć opcje interaktywne. Mamy więc pewność, że treści multimedialne na wszystkich płytach HD DVD, które opublikujemy w przyszłości, będzie można bez problemu odtworzyć na każdym odtwarzaczu spełniającym wymagania specyfikacji.

Czy to znaczy, że jako studio filmowe uważacie, że stabilność specyfikacji HD DVD jest główną zaletą tej technologii?

Jeśli spojrzymy na zestaw wymagań, które DVD Forum umieściło w specyfikacji tego formatu, jasno widać, że to zestaw świetnych, zaawansowanych technologii. Wybrawszy HD DVD, mamy pewność, że będą z nich mogli korzystać wszyscy klienci, którzy kupili jakikolwiek odtwarzacz HD DVD. Specyfikacja DVD Forum jest kompletna i w pełni gotowa do premiery rynkowej - nie trzeba jej zmieniać ani uaktualniać. W przeciwieństwie do Blu-ray - organizacja Blu-ray Disc Association już zmieniała specyfikację tego formatu. Obawiamy się, że takie zmiany mogą prowadzić do niejasnych sytuacji.

Przykładem niech będzie to, że odtwarzacze HD DVD mają standardowo wbudowane złącze Ethernet. Inne odtwarzacze mogą mieć taką opcję lub jej nie mieć - taka sytuacja nie pozwala jednak wydawcy treści na umieszczenie na płycie pewnych opcji.Ale czy tak samo nie jest z odtwarzaczami DVD? Niektóre funkcje w nich są obowiązkowe, a inne opcjonalne...

W przypadku takiego formatu wymagania obowiązkowe powinny dotyczyć przede wszystkim właśnie odtwarzaczy. W DVD obowiązkowo jest obsługa Dolby Digital 5.1 - ale DTS 5.1 jest opcjonalny. To doprowadza do sytuacji, w której wydając jakiś film z ciekawą opcją nigdy nie wiesz, ilu klientów tak naprawdę będzie w stanie z niej skorzystać. Dlatego w HD DVD obowiązkowa jest np. obsługa Dolby Digital, Dolby Digital Plus oraz Dolby TrueHD.

Tylko że z czasem DTS stał się standardem w odtwarzaczach DVD. Nie sądzi pan, że tak samo będzie z odtwarzaczami Blu-ray - pewnie w końcu wszystkie z nich będą miały wspomniane porty sieciowe?

Z czasem pewnie tak - to prawda. Obecnie odtwarzacze kupują głównie entuzjaści i miłośnicy nowinek technologicznych. Sądzę, że nie powinno być tak, że z czasem format się rozwinie, a te osoby "zostaną z tyłu" - z wczesnymi odtwarzaczami, które nie będą w stanie obsłużyć przyszłych funkcji. Ignorowanie potrzeb takich klientów to błąd - oni bardzo pomagają firmom podczas wdrażania nowych technologii. Dlatego nam bardzo zależy na tym, by sprzęt, który kupią dziś, był równie funkcjonalny także w przyszłości.

A co sądzi pan o większej pojemności Blu-ray? Dwuwarstowe krążki BD mogą zmagazynować do 50 GB danych, podczas gdy analogiczne płyty HD DVD - do 30 GB. Wielu wydawców mówi wprost, że główną zaletą Blu-ray jest właśnie większa pojemność. Nie zatęsknicie z czasem do płyt mogących pomieścić o 20 GB więcej?

Pojemność nośników Blu-ray jest trochę przeceniana. Gdy dokonuje się takiego wyboru, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników - łatwość produkcji, jakość odtwarzaczy, koszty, potrzebną infrastrukturę oraz pojemność. Podejmując naszą decyzję, przeanalizowaliśmy wszystko.

Owszem, gdyby we wszystkich innych zestawieniach był remis, to pewnie zadecydowałaby pojemność. Dlaczego nie?

Ale jeśli weźmie się pod uwagę długość materiału filmowego, który można umieścić na płycie, to nośnik o pojemności 30 GB może zmagazynować pomiędzy 3 a 4 godzin filmu ( to zależy od rodzaju filmu i typu kompresji ). Nie ma tu żadnego obniżenia jakości. Przeanalizowaliśmy dane rynkowe i okazało się, że 95% filmów nie trwa dłużej niż 2 godziny 15 minut - wiemy więc, że na płycie z powodzeniem zmieści się film i całkiem spora porcja materiałów dodatkowych. Dlatego też stwierdziliśmy, że nośnik o pojemności 30 GB ( z opcją dodania drugiej płyty w razie potrzeby ) jest dla nas wystarczający.

A co, jeśli filmowi towarzyszyły będą liczne dodatkowe ścieżki audio czy materiały w HD?

Po prostu dodamy drugą płytę. Dla konsumentów to nie jest problem - dziś często wydaje się tak filmy na DVD i większość klientów traktuje ten drugi krążek na zasadzie bonusu.

A czy nie obawiacie się, że w przyszłości 30 GB okaże się zbyt małą pojemnością?

Trwają już prace na dyskiem o pojemności 45 GB. A poza tym spodziewamy się, że z czasem pojawią się wydajniejsze mechanizmy kompresowania wideo, które pozwolą na zapisanie dłuższego materiału filmowego na płycie.

Pojemność nośnika to oczywiście ważny czynnik - ale nie decydujący. W szerszej perspektywie uważamy po prostu, że HD DVD lepiej odpowiada na potrzeby konsumentów oraz wydawców.Co sądzi pan o różnicach pomiędzy technologiami wykorzystywanymi do "osadzania" na płytach HD treści interaktywnych - HDi Microsoftu ( wykorzystywanej w formacie HD DVD ) i BD-Java?

BD-Java to rozbudowany język programowania - jego główną zaletą jest duża elastyczność, zaś wadą - rozmiar, bo to bardzo kompleksowy język. HDi oferuje z kolei stosunkowo kompaktowy kod. Kompleksowość BD-Java powoduje, że większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Istnieją też wątpliwości, czy wszystkie odtwarzacze Blu-ray będą zgodne ze wszystkimi aplikacjami napisanymi w tym języku. Z naszego punktu widzenia przewaga HDi polega na tym, iż technologia ta oferuje nam bardzo podobne funkcje, jednak w znacznie prostszy sposób, przy zachowaniu większej stabilności, niższych kosztów i przy niewielkim ryzyku wystąpienia błędów.

Sądzicie, że użytkownicy są zainteresowani interaktywnymi materiałami na płytach HD?

Interaktywność jest jedną z głównych zalet nowych formatów w porównaniu z DVD. Owszem, obraz w wysokiej rozdzielczości jest ważny - ale czy to wystarczy, by skłonić klientów do "przesiadki"? Sądzę, że interaktywność i możliwość pracy w Sieci nowych odtwarzaczy okaże się jedną z ich ważniejszych zalet.

Planujemy np. uruchomienie serwisów przesyłających materiały wideo bezpośrednio do odtwarzaczy. Oczywiście, takie przedsięwzięcia wymagają znacznych inwestycji i należy się ich spodziewać dopiero, gdy zwiększy się liczba użytkowników nowych technologii.

Przez pewien czas wspieraliście obydwa konkurencyjne formaty, teraz zrezygnowaliście z HD DVD. Czy to już ostateczna deklaracja? Nic się nie zmieni w przyszłości?

Myślę, że to ostateczna decyzja. Podjęliśmy ją, bo sądzimy, że HD DVD jest technologią, jakiej potrzebują klienci - mamy nadzieję, że uda nam się ich do tego przekonać.

_ Rozmowa przeprowadzona została przez Melissę J. Perenson, dziennikarkę amerykańskiego magazynu PC World _.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)