Operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji będzie TP EmiTel

Operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji będzie TP EmiTel

Operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji będzie TP EmiTel
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.07.2011 09:46

TP EmiTel będzie operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji
cyfrowej. W środę spółka podpisała umowę z TVP w sprawie jego uruchomienia. Telewizja publiczna chce uruchomić na tym multipleksie TVP1 w jakości HD - jeszcze przed Euro 2012.

Multipleks ma być uruchamiany stopniowo w różnych regionach kraju od 1. grudnia 2011 r. do 27 kwietnia 2014 r. Pod koniec tego roku programy na nim mają docierać do ok. 15 proc. Polaków, a w połowie przyszłego roku - do ok. 92 proc. Do października 2012 r. kanały TVP będą dostępne dla 95 proc. mieszkańców Polski.

Umowa została podpisana w obecności ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i wiceminister Magdaleny Gaj. TVP reprezentował prezes Juliusz Braun, a TP EmiTel prezes tej spółki Przemysław Kurczewski.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

"Rząd premiera Tuska zastał Polskę analogową, zostawia cyfrową. (...) Dzisiejsza umowa rozpoczyna proces budowania multipleksu pierwszego" - powiedział w środę Grabarczyk. Dodał, że dzięki zwalnianiu częstotliwości analogowych, czyli tzw. dywidendzie cyfrowej, pojawi się możliwość uruchomienia kolejnych multipleksów. Zaznaczył jednak, że budowa kolejnych rozpocznie się dopiero wtedy, gdy zagospodarowane zostaną pierwsze trzy multipleksy.

"Switch-off (wyłączenie telewizji analogowej - PAP) nastąpi w 201. roku, zgodnie z harmonogramem przewidzianym w ustawie" - powiedział Grabarczyk.

Gaj podkreśliła, że to ważny dzień dla Polaków, rządu, TVP i spółki TP EmiTel. "Podpisanie tej umowy jest ostatnim formalnym warunkiem, aby mógł ruszyć pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej" - zaznaczyła.

Dodała, że liczy, iż mecze na Euro 2012 będzie można oglądać w telewizji cyfrowej w wysokiej jakości - HD (High Definition). "Telewizja publiczna, jako spółka publiczna, powinna być motorem tej cyfryzacji. Jeśli TVP ma wyłączność na Euro 2012, to fajnie byłoby, gdyby zaproponowała widzom HD. Na pewno będę lobbowała w KRRiT i UKE, żeby TVP dostała na multipleksie większy zasięg - żeby olimpiada, Euro 2012 była w jakości HD" - zaznaczyła. Grabarczyk dodał jednak, że w tej sprawie "punktem wyjścia jest wola nadawcy". TVP wystąpiła już o zmianę rezerwacji tak, żeby zwiększyć pojemność swoich programów na pierwszym multipleksie. Dzięki temu spółka mogłaby nadawać 1 kanał w jakości HD i 2 kanały w standardowej jakości SD.

Braun zaznaczył, że aby uruchomić kanał w wysokiej rozdzielczości, TVP musi otrzymać większy zakres częstotliwości. "Mam nadzieję, że uzyskamy zgodę na to. (...) Chcielibyśmy, żeby na Euro 2012 program pierwszy TVP na pierwszym multipleksie docierał do wszystkich obywateli w systemie HD" - zaznaczył.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, znajdą się na nim programy telewizji publicznej: TVP1. TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie. Obok TVP będą na nim programy: Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.

Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 3. września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRiT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1. TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

Sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)