Znamy programy pierwszego multipleksu

Znamy programy pierwszego multipleksu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

20.12.2011 10:17, aktual.: 11.09.2015 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spółki ESKA TV, Stavka, Lemon Records oraz ATM Grupa otrzymały rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej, będą na nim nadawały swoje programy wraz z Telewizją Polską

Spółki ESKA TV, Stavka, Lemon Records oraz ATM Grupa otrzymały rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej, będą na nim nadawały swoje programy wraz z Telewizją Polską - poinformował w poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"W związku z powyższym obok programów Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info) multipleks nr 1 tworzą programy: Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka TV. Decyzja rezerwacyjna została wydana w porozumieniu z Przewodniczącym KRRiT" - podał UKE. Jakie programy mają do zaoferowania nowe kanały sprawdzisz na stronie Wirtualnej Polski tv.wp.pl

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

W kwietniu KRRiT poinformowała, że Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka to nadawcy, którzy wygrali konkurs na programy telewizyjne na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Rada podała też, że wybierając nadawców chciała przede wszystkim zapewnić odbiorcom różnorodną ofertę programową, w której obok obecnych już programów TVP1. TVP2 i TVP Info, miały znaleźć się: kanał filmowy (Kino Polska Nostalgia), muzyczny (Eska TV), rozrywkowy (ATM Rozrywka TV) oraz informacyjno-publicystyczno-poradnikowy (program U-TV spółki Stavka). W lipcu KRRiT poinformowała, że Polo TV, program z polską muzyką, zastąpi program Kino Polska Nostalgia po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Rady, na pierwszym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1. TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie.

Od 1. grudnia 2011 TP Emitel (operator) rozpoczął regularną emisję w ramach pierwszego multipleksu z nadajników w Zielonej Górze, Żaganiu, Wiśle, Rzeszowie i Warszawie. W momencie startu programy do multipleksu dostarczyła Telewizja Polska (TVP1, TVP2 i TVP Info). W następnym etapie harmonogramu uruchomień, do 31 maja 2012 roku, zasięgiem pierwszego multipleksu zostanie objętych co najmniej 92 proc. populacji kraju.

Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 3. września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRiT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie: TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także