7 nowych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej

Rok 2013 upłynął w Polsce pod znakiem cyfryzacji. Choć w lipcu zakończył się proces zastępowania sygnału analogowego cyfrowym, w przyszłym roku czekają nas nie mniejsze emocje. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza rozpisać konkurs na nowy multipleks MUX-8, który poszerzy ofertę naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Mógłby on zostać uruchomiony już w 2014 roku.

7 nowych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej
Źródło zdjęć: © © shutterfil77 - Fotolia.com

Nowy multipleks miałby zagospodarować dywidendę cyfrową w Polsce. W wyniku procesu cyfryzacji i wyłączenia nadajników analogowych zostało zwolnione pasmo, które może zostać wykorzystane w nowy sposób, np. na potrzeby szybkiego internetu lub cyfrowej telewizji. Mimo że decyzja w sprawie cyfrowej dywidendy zapadnie na poziomie międzynarodowym dopiero w 201. r., Urząd Komunikacji Elektronicznej już pracuje nad polskim stanowiskiem.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, po tym jak spółka Emitel złożyła wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 17. - 230 MHz, ogłosiła komunikat o dostępności tego pasma, które może zostać wykorzystane do nadawania telewizji w standardzie DVB-T na obszarze całego kraju. 16 podmiotów wyraziło zainteresowanie ogłoszeniem. Odpowiednie wnioski złożyli:

- Agora S.A.
- Alvernia Studios sp. z o.o.
- BCAST sp. z o.o.
- Discovery Polska sp. z o.o.
- INFO-TV-FM sp. z o.o.
- ITI Neovision S.A.
- Kino Polska TV S.A.
- Michał Winnicki Entertainment
- Pressmedial sp. z o.o.
- RDF2 sp. z o.o.
- Telestar S.A.
- Telewizja Polska S.A.
- TVR sp. z o. o.
- TVS sp. z o.o.
- UPLINK Krzysztof Zagórski
- ZPR S.A.

Po wyznaczonym terminie wnioski złożyła jeszcze Platforma Mediowa Point Group S.A. oraz Telewizja Puls sp. z o.o.

Chętnych na ograniczone pasmo jest zbyt wielu. W tej sytuacji podmiot, dla którego zostaną zarezerwowane częstotliwości zostanie wybrany przez UKE w drodze konkursu, przetargu lub aukcji. To szansa dla dużych graczy, takich jak TVP, Polsat i TVN na ulokowanie swoich kolejnych kanałów.

Obecnie telewizja naziemna nadawana jest z trzech multipleksów, na których znajduje się ponad 2. programów. Obok multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-3 miałby powstać nowy - MUX-8, który pomieściłby 7 kanałów. Jak podaje „Gazeta Wyborcza” nowy pakiet teoretycznie mógłby zostać uruchomiony już jesienią 2014 roku.

Źródło: satkurier.pl / Gazeta Wyborcza / PAP, SW, WP.PL

sw/jg/sw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (651)