Sprzęt do naziemnej telewizji cyfrowej - uważaj przy kupowaniu

Sprzęt do naziemnej telewizji cyfrowej - uważaj przy kupowaniu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

24.07.2012 12:23, aktual.: 02.08.2012 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprzęt do odbioru DVB-T powinien spełniać wymagania ustalone przez Ministra Infrastruktury. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych zawartych w multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

Jest bardzo istotne, aby sprzęt do odbioru DVB-T spełniał wymagania ustalone przez Ministra Infrastruktury. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych zawartych w multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że najistotniejsze wymagania jakie powinien spełniać odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T to:

- odbiór sygnałów DVB-T nadawanych w paśmie VHF (174 - 230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470-862 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz;
- dla sygnału wizji: obsługa formatu obrazu o stosunku boków 4:3 i 16:9, nadawanego w rozdzielczości SDTV i HDTV, kodowanego zgodnie ze standardem MPEG-4 część 10 (zwanym również H.264 lub AVC);
- dla sygnału fonii: obsługa formatu dźwięku od mono poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookolnego 5.1 kodowanych zgodnie ze standardem MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)
;
- wybór składowej fonii w przypadku emisji wielu składowych fonii;
- rodzicielska kontrola dostępu do wybranych programów lub audycji.

Sprawdź u sprzedawcy

Przed dokonaniem zakupu UKE prosi o dokładne sprawdzenie u sprzedawców czy wybrany i nabywany sprzęt odbiorczy DVB-T spełnia ustalone przez Ministra Infrastruktury wymagania dla odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Każdy sprzedawca ma obowiązek poinformowania kupujących na piśmie albo za pomocą środków porozumiewania się na odległość, jeśli dany sprzęt odbiorczy DVB-T, który zamierzają oni nabyć, nie spełnia ustalonych przez Ministra Infrastruktury wymagań technicznych i eksploatacyjnych. Wynika to z art. 6 ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej

Więcej informacji o parametrach odbiorników telewizji cyfrowej na stronach: Cyfryzacja oraz Polska Cyfrowa.

źródło: UKE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (122)
Zobacz także