Ogromne zapotrzebowanie na smartfony z systemem Android

Ogromne zapotrzebowanie na smartfony z systemem Android

13.05.2009 13:39, aktual.: 13.05.2009 13:57

Według firmy analitycznej Strategy Analytics, tegoroczny popyt na smartfony z systemem Android czeka ogromny wzrost. Oznacza to, że w tym roku rynek zgłosi zapotrzebowanie na kilka milionów urządzeń tego typu.

Według prognoz w bieżącym roku sprzedanych zostanie około 8 mln urządzeń z systemem mobilnym od Google. Oznacza to, że w porównaniu w rokiem ubiegłym, wzrost zamówień na telefony z Androidem na pokładzie osiągnie 900%.

Takie prognozy są wynikiem modelu biznesowego, jaki przyjęła w stosunku do swojego produktu firma z Mountain View. Analitycy wyróżniają tutaj trzy główne przyczyny, dla których Android jest tak popularny. Po pierwsze są to relatywnie niskie koszty związane z nabyciem licencji na system, po drugie jest on tworzony w modelu zbliżonym do open source'owego, a po trzecie - Google uzupełnia swój system operacyjny o szereg aplikacji działających w modelu cloud computing (poczta Gmail, mapy, itp.).

Obraz

Te trzy główne czynniki sprawiają, że zainteresowanie systemem ze strony takich producentów jak HTC, Motorola oraz Samsung czy operatorów T-Mobile, Vodafone i innych jest tak duże. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat Android może stać się kluczowym graczem na rynku mobilnych systemów operacyjnych.

Pierwszy kwartał b.r. nie był dla rynku telefonów komórkowych łatwy. W tym czasie pięciu największych dostawców telefonów zanotowało spadek sprzedaży swoich produktów. Jednak mimo takiej sytuacji segment smartfonów zanotował w tym czasie wzrost sprzedaży. Wśród nich na czoło wysunął się Apple ze swoim iPhone'em, którego sprzedaż w tym czasie wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku (odpowiednio 3,8 oraz 1,7 mln sztuk). W całym roku sprzedaż tych urządzeń ma wzrosnąć o około 79% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)