G1 - pierwszy telefon z systemem Google Android

G1 - pierwszy telefon z systemem Google Android

23.09.2008 19:00, aktual.: 24.09.2008 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firmy T-Mobile, Google i HTC zaprezentowały wspólnie pierwszy smartfon przeznaczony dla systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych, Google Android. W pierwszej kolejności urządzenie trafi do sklepów w Stanach Zjednoczonych - nastąpi to już 22 października. Wkrótce potem odbędzie się premiera w Wielkiej Brytanii. Klienci z pozostałej części Europy są pod tym względem nieco pokrzywdzeni - urządzenie ma trafić na rynek europejski w pierwszym kwartale 2009 r.

W czasie konferencji prasowej w Nowym Jorku, którą za pośrednictwem internetowej transmisji - http://www.pcworld.pl/news/167857.html strumieniowej mogliśmy obejrzeć także w Polsce, zaprezentowano możliwości urządzenia. G1 dysponuje dotykowym wyświetlaczem, obsługiwanym w sposób podobny do metody znanej z iPhone'a - przesuwając palcem po ekranie użytkownik może przeskakiwać do kolejnych pozycji. Dłuższe przytrzymanie palca wyświetla menu ( np. jeśli przytrzymamy palec na zdjęciu, wyświetli się menu umożliwiające np. wysłanie pliku pocztą elektroniczną ).

Telefon umożliwia przeglądanie zasobów Internetu za pośrednictwem protokołu Wi-Fi i z wykorzystaniem sieci 3G. Zastosowana w urządzeniu przeglądarka to jednak nie Chrome, jak można by sądzić, ale aplikacja oparta na silniku WebKit ( Andy Rubin z Google, jeden z prowadzących nowojorskie spotkanie nazwał ją "Chrome Lite" ). Mimo że zarówno Chrome i przeglądarka internetowa w G1 oparte są na WebKit, to jednak ich rozwój przebiega niezależnie. Sergey Brin, jeden ze współzałożycieli Google, wyraził niedawno przekonanie, że Chrome stanie się docelowo częścią systemu operacyjnego Android, przeznaczonego dla smartfonów.

Prezentacja możliwości Androida

W telefonie zainstalowane są takie aplikacje jak Gmail, Google Maps czy GTalk; użytkownik ma też bezpośredni dostęp do serwisów YouTube i Flickr. G1 jest zintegrowany z internetowym sklepem muzycznym Amazona, gdzie można kupować pliki muzyczne ( a następnie słuchać ich na wbudowanym odtwarzaczu ) oraz ze sklepem Android, oferującym programy.

Obraz
© G1 (fot. IDG)

Telefon posiada klawiaturę QWERTY, widoczną po wysunięciu ekranu, z dedykowanym klawiszem wyszukiwania ( jego wciśnięcie powoduje wyświetlenie paska wyszukiwania Google ). W G1 można będzie odczytać dokumenty Worda i Excela, jak też PDF-y, ale przynajmniej na początku urządzenia nie będzie można zsynchronizować z usługą Microsoft Exchange. Zdaniem A. Rubina jest to pole do popisu dla niezależnych programistów.

Z telefonu będzie można skorzystać tylko w ramach sieci T-Mobile, należącej do koncernu Deutsche Telekom. W USA urzędzenie można będzie kupić za 179 dolarów, wybierając plan taryfowy z limitem pobierania danych ( 25 USD miesięcznie ) lub bez ograniczeń ( 35 dolarów na miesiąc ).

Produkcją telefonu zajmuje się firma HTC, która nazywa swoje urządzenie mianem HTC Dream ( G1 to nazwa wprowadzona przez T-Mobile ). Warto jednak wspomnieć, że wkrótce własne urządzenia dla systemu Google Android wprowadzą LG i Samsung.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)