Izraelska luneta z systemem Android. Czy to bezpieczne rozwiązanie?
Elbit Systems, izraelska firma specjalizująca się w produkcji sprzętu ochronnego dla cywili oraz żołnierzy, rozwija projekt lunety do karabinu, łączącej się z systemem Android.
27.12.2017 | aktual.: 28.12.2017 08:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Stworzona przez Elbit Systems luneta ma łączyć się poprzez Bluetooth lub Wi-Fi z innymi żołnierzami, pozwalając na lepszą kooperację i taktyczne podejmowanie decyzji na polu bitwy. Obraz przesyłany z kamer odbiera np. dowódca kierujący akcją.
Nowa luneta nosi nazwę "XACT", to sprzęt głównie dla strzelców wyborowych. Opiera się na systemie Android, transmituje obraz na żywo i przesyła informacje o tym, co widzi żołnierz. To zabójczo skuteczne rozwiązanie, ale i tak samo ryzykowne.
Internauci już mocno krytykują ten projekt. "Ciekawe co będzie, gdy ktoś zhakuje taką lunetę". O dziurach w bezpieczeństwie systemu słyszy się od lat, stąd negatywne opinie.
Luneta działa głównie w nocy na zasadzie noktowizora, może być stosowana nawet w całkowicie ciemnych pomieszczeniach, nawet bez okien. Niektóre modele zawierają również tryb dzienny. Można ją przypiąć do M-16, Kałasznikowa czy karabinu snajperskiego.
Poprawiono także praktyczność urządzenia. Jest zdecydowanie lżejsza od obecnie wykorzystywanych modeli noktowizyjnych, a jej bateria starcza na około osiem godzin. Może także nagrywać obraz na kartę pamięci, której zawartość można później zobaczyć np. na komputerze.
Zasięg widzenia lunety dla karabinów szturmowych wynosi 300-600 metrów. Wersja dla karabinów snajperskich umożliwia identyfikację celu do 2 km. Jak informuje ynetnews.com, z lunety korzystają już Australijczycy.