Ofensywa nettopów

Ofensywa nettopów

Ofensywa nettopów
20.08.2009 16:39

Gdy wśród netbooków panuje ogromna różnorodność, na rynku minipecetów z procesorami Atom, które Intel określa mianem nettopów, sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Na szczęście ofertę wzbogacają produkty m.in. firm Acer, Asus i Lenovo. Ponadto w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka modeli nettopów bez wentylatorów – niektóre z nich mają w opcjonalnym wyposażeniu dyski SSD, czyli można będzie już wkrótce mieć na biurku minikomputer całkowicie bez ruchomych podzespołów

Pozbawione wentylatorów komputery z Atomem Intel zapowiadał już podczas oficjalnej prezentacji jednostek Atom na targach CeBIT 2008. ale wtedy były one – poza nielicznymi netbookami – rzadkie i drogie. Teraz na rynku pojawiły się tańsze maszyny takie jak Fit-PC2 firmy Compulab, Qbox-1000 produkowany przez Quanmax czy też zbudowane według konwencjonalnych zasad systemy Mini-ITX – Teo-XS atom-eec (Christmann). Droższe i przeznaczone raczej do zastosowań przemysłowych są jednostki Microspace PC MPC25/L firmy Digital-Logic albo też MS-9A06 produkcji MSI.

Obraz
© Bazujący na chipsecie SiS nettop Lenovo Q100 może obyć się bez wentylatora (fot. Lenovo via Heise-Online)

Lenovo przedstawiło właśnie nettop IdeaCentre Q100. w którym zrezygnowano z chłodzenia wentylatorem. Jest on najprawdopodobniej produkowany dla korporacji przez Pegatron należący do Asusa. Spółka ta nie wytwarza komputerów pod własną marką, a na stronie WWW nie ujawnia też informacji o produktach, jednak na targach Computex zaprezentowała dwa nettopy tzw. Ultra Slim z różnym wyposażeniem. W bezwentylatorowym modelu kryje się chipset SiS SiS672 (mostek południowy: SiS698), w którym dość słaby rdzeń graficzny przez dodatkowy moduł SiS307DV łączy port DVI. Opis tego urządzenia można znaleźć na stronie SiS.

Nvidia zaś prezentuje nettop bazujący na własnej platformie Ion, z zewnątrz wyglądający niemal identycznie jak produkt Pegatrona. W tym modelu (już z wentylatorem) kryje się znacznie bardziej wydajny chipset Nvidii GeForce 9400. dostosowany do współpracy z procesorami Intel Atom. Lenovo sprzedaje tego rodzaju model pod nazwą IdeaCentre Q110. Kombinacja procesora Atom i chipsetu SiS nie jest niczym nowym, albowiem takie zestawienie zastosowano już w cienkim kliencie Thin Client Dell OptiPlex FX160.

Także nieobecny na polskim rynku, a sprzedawany za Odrą w sieci supermarketów Aldi Medion zamierza od września wprowadzić do sprzedaży podobne komputery produkowane również w fabrykach firmy Pegatron. Koncern zdradził swoje zamiary podczas imprezy IFA Preview w lipcu. Jego modele będą nosić nazwy Akoya Mini E207. D (Atom 230/Ion) i Akoya Mini E2066 D (SiS672). Wersja E2076 D, wyposażona w 2 GB RAM, dysk twardy o pojemności 320 GB, system Windows Vista Home Premium, bezprzewodową klawiaturę z trackballem oraz kompatybilny ze standardami VESA uchwyt do montażu z tyłu telewizorów, będzie kosztować około 350 euro.

W komplecie z ekranem sprzedawany będzie nowy nettop All-in-One (AiO) Eee Top ET200. Asusa, który we francuskim sklepie LDLC pojawił się w cenie 598 euro. Wewnątrz znajduje się Atom 330, czyli dwurdzeniowa wersja CPU, która dzięki technologii HT ma cztery wirtualne rdzenie. Najwyraźniej Nvidia Ion lepiej niż intelowski chipset dla netbooków 945GSE (oraz jego wariant nettopowy 945GC) daje sobie radę z większym obciążeniem FSB ze strony dwóch chipów Atom zintegrowanych w układzie 330. Mimo że Eee Top ET2002 dzięki układom Ion może bez problemu odtwarzać dyski Blu-ray, Asus nie wyposażył go w napęd Blu-ray, ale w nagrywarkę DVD. 20-calowy ekran wyświetla obraz o rozdzielczości 1600×900 pikseli. Asus gwarantuje upgrade do Windows 7, ale tymczasowo na 250-gigabajtowym dysku instaluje Vista Home Premium.

Raczej dla klientów biznesowych przeznaczony jest Veriton Acer N260G. Zastosowano tutaj coraz częściej spotykany w netbookach Atom N28. taktowany zegarem 1,66 GHz (FSB667) wraz z dotychczas stosunkowo rzadko montowanym chipsetem GN40. GN40 pozwala na podłączenie monitora za pomocą złącza VGA i HDMI (za jego pośrednictwem można też przesyłać dźwięk). GPU Intela niestety nie odciąża procesora przy przetwarzaniu wideo w HD w tak znacznym stopniu jak Ion. Jego sprawność wystarcza jedynie do dekodowania filmów wideo w rozdzielczości 720p. Veriton N260G z 2 gigabajtami RAM i Windows XP Professional ma kosztować 399 euro, w sprzedaży pojawiają się też inne wersje. Interesująco wypada porównanie z Aspire Revo R3600, który bazuje na platformie Ion: pochłania on nieco więcej prądu i jest też przy tym minimalnie głośniejszy, ale jednocześnie może odtwarzać wideo w rozdzielczości Full HD.

W segmencie nettopów AMD na razie dość ostrożnie próbuje konkurować z Atomami. W sklepach jest już netbook z procesorem Sempron 210U – to sprzedawany w niemieckiej sieci handlowej Aldi Medion Akoya Mini E1311. Komputer używający podobnej konfiguracji AiO Benq nScreen N91 ma również wkrótce pojawić się w sprzedaży u naszych zachodnich sąsiadów. W Azji są jeszcze inne modele komputerów AiO z Athlonem 2650e, niedługo mają się też pojawić maszyny z procesorami Athlon X2 3250e.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)