Nowy aparat fotograficzny Fujifilm z matrycą EXR

Nowy aparat fotograficzny Fujifilm z matrycą EXR

Nowy aparat fotograficzny Fujifilm z matrycą EXR
Źródło zdjęć: © Fujifilm
04.02.2009 20:32, aktualizacja: 05.02.2009 08:29

Firma Fujifilm wzbogaciła swą ofertę o nowe kompaktowe aparaty fotograficzne. Wśród zaprezentowanych urządzeń znalazł się między innymi model FinePix F200EXR, wyposażony w matrycę wykonaną w architekturze EXR.

Podczas targów Photokina 2008 firma Fujifilm zaprezentowała nowy rodzaj matrycy CCD o architekturze EXR. Jej konstrukcja wzorowana na pracy ludzkiego oka umożliwia dostosowywanie parametrów jej pracy do potrzeb użytkownika i aktualnych warunków. Pozwala uzyskiwać zarówno wysoką jakość w słabych warunkach oświetleniowych, jak i rejestrować detale przy kontrastowym oświetleniu.
Matryca typu EXR ( 1/1,6" Super CCD EXR ), o rozdzielczości 12 megapikseli, stanowi podstawę konstrukcji kompaktowego aparatu fotograficznego o nazwie FinePix F200EXR. Oferuje ona 3 tryby pracy. W wariancie wysokiej rozdzielczości wykorzystuje 12 milionów pikseli do rejestrowania obrazu oświetlonego pełnym i równomiernym światłem. W trybie wysokiej czułości i niskiego poziomu szumów pary przylegających do siebie pikseli są łączone. 6 milionów "powiększonych" pikseli absorbuje światło w słabych warunkach oświetleniowych przy zminimalizowanym poziomie zakłóceń. W przypadku trybu szerokiego zakresu dynamicznego wykorzystywane są dwa bloki po 6 milionów pikseli każdy, rejestrujące obraz z dwoma różnymi ustawieniami ekspozycji. Tym samym odwzorowywane są detale zarówno w jasnych, jak i w ciemnych partiach obrazu, charakterystycznych dla kontrastowego oświetlenia. Warto przy tym dodać, że użytkownik może także skorzystać z funkcji automatycznie wybierającej tryb pracy matrycy oraz program tematyczny.

Obraz
© Finepix 200EXR (fot. Fujifilm)

Aparat Fujifilm jest wyposażony w obiektyw o ogniskowej 28-140 mm, oferujący 5-krotny zoom optyczny oraz w wyświetlacz LCD o przekątnej 3" i rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Podczas pracy w rozdzielczości 3 megapikseli oferuje czułość o maksymalnej wartości ISO 12800. Użytkownicy mogą korzystać z funkcji rozpoznawania twarzy z automatyczną redukcją czerwonych oczu oraz z 5 trybów symulacji filmu światłoczułego. Godne odnotowania są też możliwości w zakresie optymalnego wykorzystywania flasha w trybie makro, pozwalające na uniknięcie charakterystycznego efektu przepalenia. Warto też wspomnieć o stabilizacji obrazu w oparciu o przemieszczanie sensora CCD oraz o komponentowym wyjściu sygnału wideo w standardzie HD. Zdjęcia oraz filmy o rozdzielczości do 640x480 pikseli mogą być rejestrowane na kartach xD Picture Card oraz SD/SDHC.

Fujifilm FinePix F200EXR ma rozmiary 97,7 x 58,9 x 23,4 mm i waży 175 g ( bez akcesoriów, karty pamięci i akumulatora litowo-jonowego ). Aparat trafi do sprzedaży w drugim kwartale 2009 roku.

Prawdopodobniej jeszcze w drugim kwartale bieżącego roku na rynek trafią także dwa modele z serii A. Konstrukcje oznaczone jako Fujiifilm FinePix A100 i A150 to propozycje dla osób poszukujących aparatów o przystępnej cenie i łatwych w obsłudze. Są wyposażone w 10 megapikselową matrycę CDD oraz w obiektyw oferujący 3-krotny zoom optyczny. Udostępniają użytkownikom 14 programów tematycznych, pomocnych w wykonywaniu między innymi zdjęć rodzinnych i pamiątkowych. Z informacji podanych przez producenta wynika, że główną różnicą między modelami A100 i A150 jest przekątna ekranu LCD ( odpowiednio 2,7" oraz 3" ).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)