Nowe zagrożenia w Android Markecie

Nowe zagrożenia w Android Markecie

Nowe zagrożenia w Android Markecie
16.05.2011 10:26

Kaspersky Lab poinformował o wykryciu nowych szkodliwych programów w Android Markecie. Istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z tych zagrożeń były obecne w oficjalnym sklepie Google już od około miesiąca.

*Kaspersky Lab poinformował o wykryciu nowych szkodliwych programów w Android Markecie. Istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z tych zagrożeń były obecne w oficjalnym sklepie Google już od około miesiąca. *

Nowe zagrożenia dla systemu Android zostały wykryte 1. maja 2011 r. Pierwszy duży wysyp szkodliwego oprogramowania w sklepie Google miał miejsce dwa miesiące wcześniej i pomiędzy nim a najnowszym incydentem można dopatrzyć się kilku podobieństw:

- zarówno za marcową, jak i majową serią zagrożeń stoi prawdopodobnie chiński cyberprzestępca (lub grupa cyberprzestępców);
- w obu przypadkach w Android Markecie jednocześnie pojawiło się kilka szkodliwych programów.

Nowy szkodliwy program, występujący pod postacią różnych aplikacji (Trojan-SMS.AndroidOS.Raden.a), wysyła wiadomości SMS na chiński numer. Z każdego zainfekowanego smartfonu wysyłany jest tylko jeden SMS. Cyberprzestępca stara się w ten sposób zminimalizować szanse na to, że użytkownik zauważy obecność trojana w urządzeniu.

Obraz
© (fot. WP)

Wszystkie szkodliwe aplikacje zostały zamieszczone w Android Markecie przez tego samego twórcę o nazwie zsone. Google usunął programy ze swojego sklepu natychmiast po tym, jak odkryto ich szkodliwy charakter. Istnieje jednak dowód na to, że niektóre szkodliwe aplikacje stworzone przez zsone zostały umieszczone w Android Markecie już dawno temu.

Szukając w Internecie aplikacji dla swojego urządzenia z Androidem, użytkownik może natrafić na strony internetowe, które stanowią kopię oficjalnego sklepu Google. Strony te dostarczają różnych informacji o aplikacji, takich jak twórca, nazwa pakietu, uprawnienia systemowe, zrzuty ekranu, cena, wersja, liczba pobrań, ostatnia aktualizacja itd. Według jednej z takich stron, aplikacja iCalendar stworzona przez zsone została pobrana ze sklepu około 20. razy, a jej ostatnia aktualizacja miała miejsce 19 kwietnia 2011 r. Inna stworzona przez niego aplikacja, 3D Cube horror terrible, została po raz ostatni uaktualniona jeszcze wcześniej – 27 lutego 2011 r.

Czy to oznacza, że szkodnik znajdował się w sklepie przez niemal miesiąc, a może jeszcze dłużej? Prawdopodobnie tak. Po sprawdzeniu przez analityków z Kaspersky Lab różnych kopii Android Marketu dostępnych w Internecie okazało się, że wszystkie z nich pokazywały te same informacje odnośnie tych aplikacji, łącznie z datami aktualizacji.

Źródło: Kaspersky Lab

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)