Nowe funkcje w systemie operacyjnym iPhone OS 4

Nowe funkcje w systemie operacyjnym iPhone OS 4
Źródło zdjęć: © Apple

09.04.2010 15:30, aktual.: 09.04.2010 16:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W iPhonie będzie wreszcie wielozadaniowość. Jego użytkownicy będą mogli też korzystać z funkcji pięciokrotnego cyfrowego zbliżenia w aparacie, słownika ortograficznego oraz funkcji umożliwiającej obracanie zdjęć. System będzie dostępny latem tego roku.

Nowości w iPhone OS 4 ma być ponad 100. Jednak najistotniejszych jest kilka z nich. Chyba najbardziej oczekiwana jest wielozadaniowość, która ma się wreszcie pojawić w iPhone OS 4. Jednak nie wszyscy posiadacze telefonów z logo jabłuszka będą mogli z niej korzystać.

Z informacji przekazanych przez Steve'a Jobsa wynika, że z wielozadaniowości nie skorzystają posiadacze modeli starszych niż 3GS, czyli 2. i 3G. Sama funkcja wielozadaniowości została zresztą okrojona - w pakiecie udostępnionym deweloperom udostępniono zaledwie siedem API.
W urządzeniach pracujących pod kontrolą nowego systemu operacyjnego będzie można wreszcie porządkować aplikacje poprzez umieszczanie ich w folderach. Kolejną nowością jest możliwość korzystania z usługi VoIP w tle. Za pomocą Skype'a będzie można rozmawiać bez konieczności zamykania już otwartych aplikacji czy nawigowania po elementach systemu i aplikacjach. Apple udostępni także program, umożliwiający czytanie elektronicznych książek.

Poczta i bezpieczeństwo
Pojawi się też ujednolicona skrzynka e-mailowa, umożliwiająca korzystanie z wielu kont poczty elektronicznej i scentralizowane zarządzanie nimi. E-maile mają być układane w wątki, ułatwiające ich śledzenie, a ewentualne załączniki będzie można otwierać za pomocą aplikacji firm trzecich.

iPhone OS 4 ma też być bardziej bezpieczny, a dane będą lepiej chronione. Wszystkie e-maile oraz ich załączniki mają być zaszyfrowane i chronione kodem PIN.

Nowością będzie możliwość zdalnego zarządzania smartfonem. Administratorzy będą mogli zdalnie zarządzać urządzeniami, do ich blokowania włącznie. Ułatwi to np. kwestie aktualizowania aplikacji w firmowych telefonach, bo będzie mogło się teraz odbywać poprzez łącze bezprzewodowe.

Apple dla programistów
Apple udostępniło już deweloperom SDK, jednak użytkownicy iPhone'ów iPod touchów, z nowego systemu będą mogli korzystać dopiero latem tego roku. Posiadacze iPadów, których sprzedaż rozpoczęła się w ostatnią sobotę, będą mogli aktualizować swoje urządzenia do najnowszej wersji systemu dopiero jesienią tego roku. Na konferencji poświęconej iPhone OS 4 nie podano żadnych konkretnych dat publikacji nowego systemu.

Nie uległo zmianie stanowisko Apple'a w kwestii wspierania Flasha. Użytkownicy urządzeń opatrzonych jabłuszkiem nie mają co liczyć na to, że będą one wspierać rozwiązanie Adobe'a.

Premiera poprzedniej wersji systemu iPhone OS 3 miała miejsce rok temu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)