Luka w systemie umożliwia hackerom atak na iPhone'a

Luka w systemie umożliwia hackerom atak na iPhone'a

Luka w systemie umożliwia hackerom atak na iPhone'a
04.08.2010 13:32, aktualizacja: 04.08.2010 13:43

Jeden z najpopularniejszych smartfonów - iPhone - posiada dziurę systemową umożliwiającą kradzież danych użytkownika. Zagrożone są zarówno systemy iPhone OS4 jak i OS3, co oznacza, iż niemal wszystkie typy smartfonu zagrożone są atakiem - poinformował serwis technologiczny Daily Tec

Jeden z najpopularniejszych smartfonów - iPhone - posiada lukę systemową umożliwiającą kradzież danych użytkownika. Zagrożone są zarówno systemy iPhone OS4 jak i OS3, co oznacza, iż niemal wszystkie typy smartfonu zagrożone są atakiem - poinformował serwis technologiczny Daily Tech.

Jak podaje portal, iPhone wszystkich wersji, który jest obecnie najpopularniejszym i najczęściej sprzedawanym typem smartfonu posiada lukę systemową. Umożliwia ona - przy pomocy spreparowanego dokumentu w formacie PDF - uzyskanie przez hackera dostępu do książki adresowej, prywatnych dokumentów użytkownika, zdjęć i bazy e-mailowej.

Obraz

Luka w oprogramowaniu dotyczy przeglądarki Safari. Błędnie przetwarza ona dane Compact Font Format (CFF), dotyczące zastosowanych w dokumencie czcionek. Jeśli zostanie przez przeglądarkę otwarty spreparowany dokument PDF, którego użytkownik nie musi nawet widzieć, ponieważ został umieszczony na stronie internetowej, która jest właśnie przeglądana, oprogramowanie zwraca komunikat "memory corruption error".

W rzeczywistości wtedy może zostać uruchomiony złośliwy kod umożliwiający hackerowi dostanie się do zawartości baz i maili iPhone'a. Zagrożone włamaniem są iPhone 3G, 3GS oraz iPhone 4.

Apple poinformowało, iż luka jest jej znana i ze strony firmy posiadacze iPhone mogą pobrać wtyczkę do Safari "PDF Loading Warner", powodującą wyświetlenie ostrzeżenia przed załadowaniem pliku PDF i pytającą użytkownika o zgodę na pobranie takiego dokumentu. W ciągu kilku dni producent chce załatać dziurę przez usunięcie błędu przeglądarki.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)