Nokia World 2011 - co dalej z Nokią? Nokia Lumia 800 i Nokia Asha receptą?

Nokia World 2011 - co dalej z Nokią? Nokia Lumia 800 i Nokia Asha receptą?

Nokia World 2011 - co dalej z Nokią? Nokia Lumia 800 i Nokia Asha receptą?
Źródło zdjęć: © WP.PL
28.10.2011 13:34, aktualizacja: 05.01.2012 14:13

Jak widzimy przyszłość Nokii? Większość obecnych na konferencji nie kryła rozczarowania. Nokia zapowiadała trzęsienie ziemi, a pokazała tylko to, czego wszyscy się spodziewali. Pierwszy smartfon fińskiego producenta z Windows Phone na pokładzie nie zachwyca innowacyjnością, choć trzeba przyznać, że wykonanie i design to najwyższa światowa liga. A pozostałe nowości... no cóż, mówiąc kolokwialnie - "trącą myszą", choć rynki wschodzące mogą jednak podbić.

Jak widzimy przyszłość Nokii? Większość obecnych na konferencji nie kryła rozczarowania - także my. Nokia zapowiadała trzęsienie ziemi, a pokazała tylko to, czego wszyscy się spodziewali. Pierwszy smartfon fińskiego producenta z Windows Phone na pokładzie nie zachwyca innowacyjnością, choć trzeba przyznać, że wykonanie i design to najwyższa światowa liga. A pozostałe nowości... no cóż, mówiąc kolokwialnie - "trącą myszą", choć rynki wschodzące mogą jednak zaciekawić.

Dodatkowo, decyzja związana z MeeGo uderza w najwierniejszych klientów firmy, których została naprawdę garstka. Nie jest to tak, że Nokia wybrała ślepy zaułek, że nie wie co robi. Podnoszenie się z kolan, podnoszenie się pozycji byłego lidera potrwa. Jeszcze kilka lat temu, mówiąc "komórka" myślało się "Nokia" i Nokia dalej zamierza być takim producentem. Zmienia się jednak podejście, zmienia się spojrzenie na markę i to, jaką rolę ma pełnić. Nokia nie chce już być "connecting people", ale być marką, która odpowiada na codzienne potrzeby, jest z nami zawsze wtedy, kiedy myślimy o rozrywce, komunikacji, łączności - ułatwia nasze codzienne życie. Na to jednak potrzeba czasu, a Nokia nie ma go tak wiele, jeśli patrzeć na rynek smartfonów.

Zaprezentowane telefony, szczególnie te z Windows Phone mają szansę odnieść rynkowy sukces, jednak nie będzie to już tak prosta droga jak kiedyś. Podkreślam, że jedynie mają taką szansę, a nie osiągną sukces z pewnością. Na rynku jest już sporo słuchawek z Windows Phone, do których Nokia dołącza, ale nie jest pierwsza, nie przewodzi stawce jak kiedyś. Dla Nokii mariaż z Microsoftem jest ogromną szansą i już na tym etapie mogła znacznie lepiej wykorzystać swoją uprzywilejowaną pozycję - nie zrobiła tego. Trzy aplikacje odróżniające jej telefony od całej reszty to stanowczo za mało, jeśli nawet nie nic. Pytanie, które jednak stawiamy, to czy siła marki Nokia i jej ogromny potencjał wystarczy, aby ludzie chcieli kupić Lumia 800. zamiast innego telefonu z Windowsem? Tak naprawdę, ocenicie to wy, kupując lub nie najnowsze propozycje Nokii.

Szansą może być tańszy model 71. wyceniony na 270 Euro - będzie to jeden z najtańszych smartfonów Windows Phone na rynku. Nasze rozmowy z dziennikarzami z innych redakcji - nie tylko polskich - wskazywały na to, że Samsung może zrobić swój ruch i za kilka tygodni ogłosić swój smartfon z Windows Phone, tylko że zbije cenę do 200 Euro - co wtedy Nokio?

Tim Cook może póki co spać spokojnie sprawdzając wiadomości na swoim iPhonie 4S. Nokia pokazała, że podnosi się z kolan, że chce walczyć i nie zamierza oddać pola, jednak dzisiejsze premiery, to dopiero krok, a nie przeskok, to nowa droga, jednak o jej skuteczności zadecydują klienci. Krok do rozpychania się na rynkach wschodzących, ale czy w Europie i USA? Póki co, nie pokazano nic kultowego jak 6310i, czy 3310. pokazano jednak, że Nokia się zmienia i na pewno nie pozwoli sobie na to, aby być zwykłym dostawcą hardware'u. Zastanawiamy się jednak, czy nie jest to tylko nasza płonna nadzieja? Nokia nie powinna sobie dawać kilku lat na długotrwały proces zmiany wizerunku i portfolio produktów. Rynek nie znosi próżni, a nieobecni nie mają racji. Samsung, LG, HTC, Motorola wspierana Googlem - oni nie ułatwią Nokii drogi, wręcz przeciwnie, zrobią wszystko, aby utrudnić życie fińskiemu producentowi. Quo vadis, Nokio? To pokażą twoi klienci, nas póki co zawiodłaś. Szkoda też, że tak potraktowałaś genialny MeeGo...
Asha znaczy w końcu w Indiach "Nadzieja", a nadzieja umiera ostatnia. Co oznacza Lumia lepiej nie mówić... no bo kto nazywa telefon "prostytutka"? (znaczenie w języku hiszpańskim)

Jarosław Babraj

O najnowszych premierach Nokia World 2011 przeczytasz TUTAJ

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)