Nokia N900: nowy telefon o możliwościach komputera

Nokia N900: nowy telefon o możliwościach komputera

Nokia N900: nowy telefon o możliwościach komputera
27.08.2009 13:24, aktualizacja: 27.08.2009 13:38

Nokia pokazała dziś nowy telefon zbudowany w oparciu o platformę Maemo. Maemo to oprogramowanie typu open source, czerpiące wzorce ze świata komputerów stacjonarnych i oparte na systemie Linux. Według producenta, ma ono zapewnić w urządzeniu o wielkości telefonu możliwości typowe dla komputerów.

Nokia N90. to kolejny krok w rozwoju tabletów internetowych. Entuzjaści nowoczesnych technologii docenią w nim możliwość jednoczesnego wykonywania wielu zadań, w tym przeglądania Internetu, tak jak na komputerze stacjonarnym.

Działające z nowym oprogramowaniem opartym na Maemo 5 urządzenie Nokia N90. pozwala na otwieranie kilkudziesięciu okien działających jednocześnie aplikacji, a przy tym korzystanie z pełni funkcji telefonu komórkowego, ekranu dotykowego i wysuwanej klawiatury QWERTY.

Obraz
© (fot. Nokia)

Nokia N900. wyposażona w oprogramowanie bazujące na systemie operacyjnym Linux, technologię przeglądarki internetowej Mozilla i łączność komórkową zapewnia mobilnym użytkownikom ogromne możliwości” - powiedział Anssi Vanjoki, Executive Vice President, Markets, Nokia. „Urządzenie to wskazuje kierunek naszej pracy nad Maemo. Zamierzamy kontynuować współpracę nad rozwojem tego oprogramowania łącząc zalety komputera, Internetu oraz telefonu komórkowego”.

Maemo stanowi dopełnienie innych platform oprogramowania oferowanych przez firmę Nokia, takich jak system operacyjny Symbian, Windows, Series 3. czy Series 40.

Większa wielozadaniowość dzięki Maemo
Nokię N90. wyposażono w wydajny procesor ARM Cortex-A8 oraz do 1 GB pamięci na aplikacje oraz grafikę OpenGL ES 2.0. Parametry te umożliwiają wielozadaniowość porównywalną z możliwościami prostego komputera. W tym samym czasie na urządzeniu może działać wiele aplikacji, a dzięki temu, że wszystkie uruchomione programy są stale aktywne i dostępne na pulpicie, można je łatwo przełączać.

Obraz
© (fot. Nokia)

Przeglądanie stron internetowych w Nokia N90. powinno być całkiem wygodne, gdyż urządzenie wyposażono w ekran dotykowy o rozdzielczości WVGA oraz szybką łączność internetową 10/2 HSPA i WLAN. Zainstalowana w urządzeniu przeglądarka wykorzystuje natomiast technologię Mozilli. Co ważne, N900 w pełni obsługuje technologię Adobe Flash 9.4 co umożliwia wyświetlanie internetowych filmów wideo i interaktywnych aplikacji. Aktualizacja oprogramowania Maemo odbywa się automatycznie przez Internet.

Urządzenie standardowo wyposażono w 3. GB pamięci, którą można rozbudować do 48 GB przy użyciu karty microSD. Miłośnikom fotografii Maemo i Nokia N900 oferują nowy interfejs pozwalający w przyjazny sposób oznaczać zdjęcia i dzielić się nimi z użytkownikami serwisów społecznościowych. Model wyposażony jest w aparat o rozdzielczości 5 MP z optyką marki Carl Zeiss.

Nokia N900 będzie dostępna na wybranych rynkach od października 2009 roku w szacunkowej cenie detalicznej 500 euro, bez podatków i dopłat. Urządzenie zostanie szczegółowo zaprezentowane 2 września podczas kongresu Nokia World w Stuttgarcie. Więcej informacji na temat Maemo można znaleźć pod adresem: maemo.nokia.com.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)