Nokia N800 i Skype - rozrywka dla bogaczy

Nokia N800 i Skype - rozrywka dla bogaczy

Nokia N800 i Skype - rozrywka dla bogaczy
Źródło zdjęć: © nOKIA
17.08.2007 14:30, aktualizacja: 17.08.2007 14:43

Czy tablet internetowy jest w stanie zastąpić telefon komórkowy? Czy cena na poziomie około 400 euro zachęci potencjalnych klientów do zakupu? Postanowiliśmy przetestować tablet Nokia N800, który posiada zaktualizowany pakiet oprogramowania, pozwalający m.in. na korzystanie z komunikatora Skype. Zobacz zdjęcia, obejrzyj film i przeczytaj nasze wrażenia z użytkowania tego urządzenia.

Do naszej redakcji trafił tablet internetowy z domyślnie zainstalowanym komunikatorem Skype. Czy tego typu urządzenie ma przed sobą przyszłość? Teoretycznie tak - można zabrać je ze sobą wszędzie, łatwo je obsługiwać, posiada na tyle duży ekran, że można wygodnie przeglądać pełnowymiarowe serwisy internetowe lub oglądać filmy wideo. Istnieje jednak kilka mankamentów, które wpływają na ogólną ocenę.

Podstawowe informacje

Tablet internetowy, to nic innego jak odmiana palmtopa, tyle że korzystająca z innego systemu operacyjnego, no i rzecz jasna jest on wyprodukowany przez Nokię. Wbudowana karta sieciowa łącząca urządzenie z sieciami bezprzewodowymi to podstawowy sposób komunikacji N800. Co prawda można podłączyć do niego za pośrednictwem Bluetooth telefon komórkowy jako modem, ale biorąc pod uwagę wysokie ceny tego typu połączeń w naszym kraju i dość niską jakość tego typu usług poza dużymi miastami, nie jest to rozsądny wybór. Czym różni się tablet od zaawansowanych telefonów komórkowych? Nie można włożyć do niego karty SIM, więc jeśli chciałbyś pogadać ze znajomymi, to tylko za pośrednictwem komunikatorów VoIP.

Obudowa

Urządzenie jest bardzo zwarte i nie posiada żadnych wystających elementów, które łatwo byłoby ułamać. Do sterowania można użyć rysika ukrytego w obudowie lub przycisków nawigacyjnych umieszczonych po lewej stronie ekranu. Dla osób praworęcznych ta druga metoda będzie sporym wyzwaniem.

Na froncie jest w sumie osiem intuicyjnych przycisków a u góry są jeszcze cztery, służące m.in. do wyłączania i obsługi trybu pełnoekranowego. To w zupełności wystarcza nawet w grach. Do wykonania użyto wysokiej jakości tworzyw sztucznych oraz aluminium.Bardzo sprytnie została wbudowana kamerka internetowa o rozdzielczości 640x480 pikseli. Z boku obudowy wyskakuje niewielki walec z obiektywem. Automatycznie uruchamia się też odpowiednia aplikacja i pojawia się obraz na ekranie.

Wyświetlacz

To największa zaleta N800 - jest bardzo duży i czytelny. Imponująca rozdzielczość 800x480 pikseli dorównuje starym monitorom CRT i pozwala na wygodne przeglądanie stron internetowych. Można uruchomić dowolną aplikację biurową i nawet po wyświetleniu klawiatury wystarczy miejsca do pracy.

Na głównym pulpicie można uruchomić kilka apletów umożliwiających użytkownikowi dostęp do najpopularniejszych elementów - wyszukiwarki Google, radia, RSS, kontaktów czy ulubionych stron internetowych. Każdy z nich może zając dowolne miejsce na ekranie.Aplikacje

W systemie znajdziemy niezbędne rzeczy w tego typu narzędziach:

- przeglądarkę internetową ( o niebo lepszą niż IE w Windows Mobile );
- odtwarzacz multimedialny;
- czytnik RSS;
- menedżera plików;
- klienta poczty elektronicznej;
- gry ( szachy, Blocks, Mahjong i Marbles );
- komunikatory internetowe ( Gizmo, Google Talk, Skype );
- programy użytkowe ( kopia zapasowa, notatnik, czytnik plików PDF, itp. )

Skype w N800

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, jakie zalety ma telefonia internetowa. Podbiła ona rynek rozmów międzynarodowych a także dominuje w połączeniach PC-PC. Jeżeli masz prywatną sieć bezprzewodową ( zobacz centrum wiedzy o łączności bezprzewodowej http://wireless.idg.pl ) lub jesteś w zasięgu publicznego punktu dostępowego, to taki gadżet jest świetnym uzupełnieniem stacjonarnego peceta, telefonu i laptopa. Zamiast siedzieć przy biurku lub trzymać kilkukilogramowego laptopa możesz komunikować się z rodziną czy znajomymi przez Internet na fotelu w dowolnym miejscu domu.

_ Tak samo jak w pececie _

Po zalogowaniu się na swoje konto w Skype, masz do dyspozycji najważniejsze funkcje znane z "dużej" wersji programu - listę kontaktów, stan konta, zmianę statusu użytkownika, czat, rozmowy głosowe do innych użytkowników aplikacji lub na telefony stacjonarne czy komórkowe.

Realizowanie połączeń również nie odbiega od przyjętych standardów. Ich jakość zależy w głównej mierze od połączenia internetowego. Sieci bezprzewodowe są bardzo kapryśne i wystarczy np. wyjść do innego pomieszczenia, aby zasięg spadł o połowę. Najlepiej sprawa wygląda w przypadku domowych punktów dostępowych, bo one oferują najlepsze transfery.

Mankamentem, na jaki trafiliśmy w czasie testów, było długie logowanie się użytkownika i dość częste odmowy zalogowania ( pomimo poprawnego podania hasła ). Korzystaliśmy z kilku kont, więc albo mobilna wersja Skype ma jeszcze problemy z połączeniami, albo natrafiliśmy na problemy techniczne.Dane techniczne, czyli N800 w liczbach

System operacyjny: Internet Tablet OS Edition 2007 ( oparty na technologii Linux )
Przeglądarka internetowa: obsługująca wtyczkę Adobe Flash 9
Wprowadzanie tekstu: ręczne ( rozpoznawanie pisma ), klawiatura ekranowa
Głośniki: 2
Pamięć: DDR RAM 128 MB, Flash 256MB, 128 MiniSD, dwa sloty pamięci zgodne ze standardem SD, MicroSD, MiniSD, MMC orazRS-MMC. Maksymalna pojemność karty pamięci 8 GB ( karty powyżej 2 GB muszą być kompatybilne z SDHC )
Wyświetlacz dotykowy: 800 x 480 pikseli ( do 65 536 kolorów )
Obsługa plików:
_ Audio: _ AAC, AMR, AWB, M4A, MP2, MP3, RA ( RealAudio ), WAV, WMA
_ Obrazki: _ BMP, GIF, ICO, JPEG, PNG, TIFF, SVG
_ Wideo: _ 3GP, AVI, H.263, MPEG-1, MPEG-4, RV ( Real Video )
_ Listy odtwarzania: _ M3U, PLS
Typy połączeń: WLAN: 802.11b/g, Bluetooth 2.0, kabel Nokia AV 3.5 mm,
Język interejsu: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, duński, szwedzki, fiński, rosyjski, holenderski, norweski
Bateria: BP-5L ( wystarcza na 3-5 h pracy )
Wymiary: ( szer., wys., gr. ) 75 x 114 x 13 mm
Waga: 206 g
Cena: 399 Euro

Komu to potrzebne?

Jeżeli w twojej miejscowości jest bezpłatna sieć bezprzewodowa, to korzystając z tego urządzenia będziesz mieć dużo frajdy - można wygodnie przeglądać strony internetowe, odbierać pocztę elektroniczną czy tworzyć proste dokumenty tekstowe. Jeżeli nie, to będzie to tylko droga zabawka, uwiązana na kablu USB przy włączonym pececie.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)