Skype nie musi być tani...

Skype nie musi być tani...

Skype nie musi być tani...
11.09.2007 14:00, aktualizacja: 11.09.2007 15:04

...za to może być bardzo wygodny. Dzwonisz często przez Skype, ale denerwuje cię konieczność włączania za każdym razem komputera? Chcesz korzystać z telefonii internetowej tak samo wygodnie jak z tradycyjnego telefonu? Być może Philips 841 - bezprzewodowy telefon łączący ze sobą Skype i tradycyjny aparat telefoniczny będzie rozwiązaniem problemu kabli.

Do redakcji trafił telefon bezprzewodowy do prowadzenia rozmów przez tradycyjną linię telefoniczną oraz Skype. Ciekawostką jest fakt, że aparat nie wymaga jakiegokolwiek połączenia z komputerem. W zestawie znajdziesz adapter, który należy podłączyć do linii telefonicznej lub Internetu, słuchawkę oraz podstawkę, która pełni jednocześnie funkcję ładowarki.

W przeciwieństwie do wielu innych urządzeń certyfikowanych przez Skype, ten model został wykonany z dobrej jakości materiałów. Zapomnij o białych plastikach i kablach plączących się wokół komputera. Największym plusem jest bezpośrednie podłączenie do Internetu. Dzięki temu nie trzeba przy każdym połączeniu włączać peceta. Ważny w tym przypadku jest brak konieczności utrzymywania stale włączonego komputera, jeśli ktoś ma zadzwonić przez VoIP. Odbieranie połączeń ze Skype nie różni się niczym od tradycyjnego telefonu. Po prostu podnosisz słuchawkę, wciskasz zielony guzik i przystawiasz do ucha. Nowoczesne wzornictwo będzie na pewno dobrze komponować się w każdym wnętrzu, a na pierwszy rzut oka nikt nie pozna, że Philips 841 jest czymś więcej niż zwykłym aparatem.

Konfiguracja

Prosta i bezproblemowa. Jedynie co trzeba zrobić, to rozpakować wszystkie elementy i dopasować wtyczki. Jeśli nie zaczniesz się bawić wszystkimi dziwnymi końcówkami zaprojektowanymi do instalacji w różnych krajach, to wszystko powinno pójść sprawnie. Baza musi znaleźć się niedaleko switcha ( lub innego "rozdzielacza" ), do którego trzeba ją podłączyć za pomocą zwykłego kabla sieciowego. Ponadto trzeba zadbać o zasilanie i ewentualne podłączenie do tradycyjnej linii telefonicznej. Dwie diody informują o dostępnych rodzajach połączenia. Podstawkę należy podłączyć jedynie do sieci elektrycznej i postawić do naładowania na niej słuchawkę. Aparat zasilany jest z dwóch ( oczywiście wymiennych ) akumulatorków AAA. Według zapewnień producenta powinny one wystarczyć na 12 godzin rozmów lub 120 godzin w trybie czuwania. Niestety nasze testy wykazały, że rozmowy zużywają prąd szybciej, niż jest to zadeklarowane w specyfikacji. Na szczęście w codziennym użytkowaniu rzadko zdarza się aż tak ekstremalne korzystać z
aparatu.Po nawiązaniu połączenia z bazą słuchawka automatycznie przechodzi do ekranu logowania. Jeżeli masz konto w Skype, to wystarczy podać nazwę i hasło. Klawiatura numeryczna nie jest zbyt wygodna przy wprowadzaniu liter i znaków specjalnych, dlatego warto skorzystać z automatycznego logowania - raz podane hasło będzie zapamiętane aż do wyłączenia słuchawki.

Obsługa

Najlepsze rozwiązania są najprostsze - tak jest i w tym przypadku. Zamiast skomplikowanych ustawień, wielu opcji czy funkcji, producent postawił na prostotę obsługi. Naszym zdaniem jest to dobre podejście, ponieważ użytkownicy są od dawna przyzwyczajeni do korzystania z telefonów stacjonarnych lub komórkowych i tylko urządzenia podobne w obsłudze i zbliżonej budowie mają szansę zadomowić się w życiu codziennym. Philips 841 nie stanowi dodatkowego urządzenia, które trzeba mieć - ono po prostu integruje w sobie telefon tradycyjny z internetowym. Klawiatura jest wygodna przy wprowadzaniu numerów, choć spotkaliśmy się zarzutami, że przyciski wymagają zbyt dużego nacisku. Może to prawda, ale w trakcie korzystania z aparatu niespecjalnie nam to przeszkadzało.

Wykonywanie połączeń jest banalnie proste - należy wprowadzić numer telefonu, wcisnąć przycisk _ Opcje _ a następnie wybrać "linię" - Skype lub telekomunikacyjną. Jeżeli preferowany jest jeden typ połączeń można ustawić go jako domyślny. Co prawda brak jest polskojęzycznej instrukcji obsługi, jednak całe menu telefonu zostało zlokalizowane, co będzie atutem dla tych, którzy nie znają języka Szekspira. Kolorowy wyświetlacz nie jest zbyt wielki, ale 1,5 cala ( rozdzielczość 128x128 pikseli ) wystarcza do obsługi telefonu.Funkcje Skype

Po zalogowaniu się na swoje konto użytkownik za pomocą aparatu może dzwonić do innych użytkowników Skype za darmo, korzystać z usług:
- SkypeOut ( telefonowanie na numery stacjonarne w kraju i zagranicą oraz telefony komórkowe ),
- SkypeIn ( przyjmowanie rozmów na wykupiony wcześniej numer z dowolnego telefonu na świecie ),
- Voicemail ( korzystanie z poczty głosowej, która działa tak samo jak w tradycyjnych sieciach telefonicznych ).

Nie trzeba chyba dodawać, że można zmieniać ustawienia swojego profilu, hasło, status, wyszukiwać kontakty czy edytować opisy. Z telefonu można także przeglądać historię prowadzonych rozmów, aktualizować oprogramowanie a także korzystać z książek telefonicznych ( Skype ma osobną ) czy zaawansowanych funkcji telefonicznych, jak chociażby rozmowy konferencyjne.

Jakość rozmów jest bardzo dobra, nie słychać żadnych trzasków ani pisków, które czasem zdarzają się w rozwiązaniach bezprzewodowych. Połączenia nawiązywane są bez problemu i nie zauważyliśmy diametralnej różnicy pomiędzy połączeniami realizowanymi przez Philips 841 a komputerem z zainstalowanym programem Skype.

Werdykt:

  • nowoczesne wzornictwo
  • łatwość obsługi
  • brak połączenia z komputerem
  • obsługa tradycyjnej linii telefonicznej

- cena
- brak polskiej instrukcji

Cena telefonu na stronie Skype wynosi 562 zł. Jeżeli chcesz wydać tyle pieniędzy na telefon internetowy, to naszym zdaniem warto, bo urządzenie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Jeżeli liczysz się z pieniędzmi, to chyba lepiej poszukać innego modelu lub poczekać aż tego typu aparaty stanieją.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://skype.com

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)