Masz te programy? To niebezpieczne!

Masz te programy? To niebezpieczne!

Masz te programy? To niebezpieczne!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
25.02.2013 14:00, aktualizacja: 25.02.2013 14:11

Znaczna większość użytkowników komputerów nie jest świadoma, że korzystając z popularnego oprogramowania naraża się na szereg niebezpieczeństw. Ekspert FileMedic podpowiada, w jaki sposób ustrzec swój sprzęt przed szkodliwymi intruzami.

Wiele aplikacji, którymi posługujemy się na co dzień, to prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą skorzystać z niewiedzy użytkowników komputerów. Największy problem tkwi w tym, że często są one sugerowane przez system operacyjny, jako najbardziej właściwe. Do takich aplikacji możemy zaliczyć cały szereg produktów sygnowanych logo Adobe, tak jak Acrobat Reader, Flash Player czy Shockwave, które są wykorzystywane niemal każdego dnia na setkach milionów stacji roboczych na całym świecie. Według specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem IT, są one jednymi z najbardziej podatnych na ataki.

Kolejnym programem powodującym potencjalne zagrożenie dla peceta jest wirtualna maszyna Java Runtime Environment, która umożliwia uruchamianie na komputerze programów napisanych w języku Java. Jej brak utrudnia np. przeglądanie części serwisów internetowych, dlatego jest powszechnie instalowana na komputerach.

– _ Większość użytkowników komputerów nie ma świadomości, że w zasadzie na każdym kroku czyhają na nich wirtualne zagrożenia, od infekcji wirusem poprzez przejęcie peceta przez hakerów i wykorzystanie go np. do ataków typu DDoS. Problem jest potęgowany przez politykę producentów systemów operacyjnych, którzy wskazują niewystarczające zabezpieczone rozwiązania jako preferowane _ –. mówi Grzegorz Szostak z FileMedic. Jest kilka sposobów na to, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w kontekście podatnego na ataki oprogramowania codziennego użytku. Jednym z nich jest zastępowanie niepewnego oprogramowania alternatywnymi rozwiązaniami, przygotowanymi przez niezależnych programistów. Często jest bowiem tak, że hakerzy wszystkie siły poświęcają na złamanie zabezpieczeń najpopularniejszych aplikacji, pomijając te mniej powszechne. W przypadku, gdy nie ma żadnej alternatywy, należy dbać przede wszystkim o jak najczęstszą aktualizację zainstalowanego oprogramowania, a także systemu operacyjnego zainstalowanego na
komputerze. Kolejnym istotnym elementem jest posiadanie dobrego programu antywirusowego i aktywnego firewalla. Dzięki takiej kombinacji rozwiązań możemy nieco spokojniej myśleć o bezpieczeństwie danych, które są zapisane w naszych komputerach.

W kwestiach związanych z bezpieczeństwem komputerowym bardzo wiele zależy od samego posiadacza komputera. Im więcej czasu poświęci na instalację odpowiedniego oprogramowania i będzie przywiązywał wagę do tego, czy jest ono jak najbardziej aktualne, tym większą będzie miał pewność, że jego dane są optymalnie zabezpieczone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (147)