Najbogatsi ludzie w świecie technologii

Najbogatsi ludzie w świecie technologii

Najbogatsi ludzie w świecie technologii
Źródło zdjęć: © World Economic Forum / CC
08.06.2012 10:20, aktualizacja: 08.06.2012 10:36

Mają tyle pieniędzy, że normalnym ludziom dość szybko skończyłyby się w ogóle pomysły, na co można by wydawać.

1. Bill Gates – 61 miliardów dolarów
Odszedł z firmy, i to z firmy, która nie jest już zresztą takim gigantem, jakim była kiedyś, a mimo to wciąż utrzymuje się na pierwszym miejscu podobnych zestawień i to ze sporą przewagą. Jest także drugim najbogatszym człowiekiem na Ziemi tak ogólnie. I to po tym, jak zdążył już rozdać 2. miliardów dolarów na cele charytatywne. Obecnie tylko jedna czwarta jego majątku to akcje Microsoftu, reszta ulokowana jest w funduszach powierniczych oraz inwestycyjnych, a także w udziałach w takich firmach jak Ecolab czy meksykański nadawca telewizyjny Televisa.

2. Larry Ellison – 36 miliardów
Dorobił się na Oracle. A mówi się o tym, że niedługo dorobi się jeszcze bardziej, jako że zamierza bardzo agresywnie wejść na rynek cloud-computingu.

3. Mark Zuckerberg – 19,1 miliarda
Zdecydowanie najmłodszy na tej liście. Po debiucie giełdowym Facebooka przesunął się o kilka oczek w górę, kiedy okazało się, że jego udziały warte są ponad 1. miliardów dolarów. Nic więc dziwnego, że nie czuje wcale potrzeby, by być najlepiej zarabiającą osobą w stworzonej przez siebie firmie.

4. i 5. Siegiej Brin i Larry Page – po 18,7 miliarda
Obaj twórcy Google'a są warci tyle samo. Ten drugi nie tak dawno zastąpił Erica Schmidta na stanowisku prezesa firmy, ma również zakład w Palo Alto, gdzie buduje domy zasilane alternatywnymi źródłami energii, inwestuje też w firmę Tesla Motors. Brin z kolei ładuje stosy pieniędzy w zajmujące się turystyką kosmiczną Space Adventures.

6. Jeff Bezos – 18,4 miliarda
Założyciel Amazona dorobił się naprawdę przyzwoitych pieniędzy na swoim pomyśle. Do tego co roku staje się jeszcze bogatszy, a pokątnie inwestuje do tego w firmę Blue Orgin, pracującą nad rakietą pionowego startu i lądowania, który to pomysł ma mu przynieść jeszcze więcej pieniędzy...

7. Michael Dell – 15,9 miliarda
Kiedyś założona przez niego korporacja była jednym z czołowych producentów komputerów na świecie. Teraz jakby trochę o niej ucichło, a majątek Della pochodzi głównie ze stworzonej przez niego firmy inwestycyjnej MSD Capital, która prowadzi interesy w sektorze bankowym i nieruchomości, a także wykupuje na przykład praktyki dentystyczne i firmy zajmujące się architekturą krajobrazu.

8. Azim Premji – 15,9 miliarda
Mogliście nigdy o nim nie słyszeć, ale to gwiazda lokalnego hinduskiego biznesu. W latach 80. tamtejsza firma Wipro specjalizowała się w produkcji spożywczej. Kiedy przejął ją Premji, zmienił jej kierunek, przejął większość rynku pozostawionego odłogiem po wyjściu IBM z Indii i teraz jego korporacja to prawdziwy monopolista jeśli chodzi o sprzęt komputerowy i oprogramowanie.

9. Steve Ballmer – 15,7 miliarda
56-letni Ballmer jest prezesem Microsoftu od roku 2000. I od czasu odejścia Gatesa faktycznym władcą korporacji z Redmond.

10. Paul Allen – 14,2 miliarda
Bez niego z kolei w ogóle nie byłoby Microsoftu. Wprawdzie Allen odszedł z firmy lata temu, ale i tak jego majątek jest wciąż oszałamiający. Nawet mimo tego, że odrobinę idzie w ślady swojego kolegi Gatesa, bo już pół miliarda przeznaczył na dobroczynność.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)