Megaprojekty w świecie technologii informacyjnych

Megaprojekty w świecie technologii informacyjnych
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

18.04.2012 09:36, aktual.: 19.04.2012 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez słowo "megaprojekt" rozumie się projekt, którego wdrożenie kosztuje ponad miliard dolarów i jest niezwykle ważne ze względu na stopień, w jakim jego realizacja oddziałuje na poszczególne społeczności czy też nawet cały świat. I choć z reguły są to gigantyczne inwestycje budowlane czy prace nad badaniami militarnymi, na liście najważniejszych megaprojektów w historii znalazło się też kilka z dziedziny technologii informacyjnej.

IBM System/360
Oprogramowanie IBM, którego pierwsza wersja jest przez wielu uznawana za jeden z najgorszych systemów operacyjnych w dziejach. S/36. działający na mainframe`ach, czyli wielkich komputerach, był pierwszym systemem obsługującym wszystkie możliwe aplikacje i prace nad nim pochłonęły naprawdę gigantyczny budżet i mnóstwo roboczogodzin.

Research Triangle Park
RTP jest jednym z najważniejszych centrów naukowo-badawczych z dziedziny zaawansowanych technologii w USA, a także jednym z najstarszych, bo powstało już w roku 1959. Mieści się na blisko 3000 hektarów w Karolinie Północnej. Swoje biura mają tam 142 firmy, w tym Verizon, Cisco Systems, Microsoft, Red Hat czy IBM, zatrudniające na terenie RTP aż 11 000 osób. W skład "Trójkąta" wchodzą także Uniwersytet Duke, Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej oraz inne, mniejsze uczelnie.

AADHAAR
Indie liczą sobie ponad 1,2 miliarda mieszkańców. Dlatego też nie dziwi, że niesamowicie kosztowny i szeroko zakrojony był projekt wprowadzenia AADHAAR czyli 12-cyfrowego numeru identyfikacyjnego dla wszystkich obywateli tego państwa, połączonego z centralną bazą danych, gdzie znajdują się informacje o każdym z posiadaczy numeru oraz jego dane biometryczne, między innymi odcisk każdego palca. Nasz system PESEL to przy AADHAAR "mały pikuś".

National Broadbank Network
Australia jest krajem dużym, lecz zaludnionym niezwykle nierównomiernie, który poza wielkimi miastami pokrywają połacie pustyni zamieszkane tylko przez zwierzęta, które znamy głównie z Animal Planet. NBN jest projektem wciąż pozostającym w realizacji, ale dzięki któremu dostęp do gigabitowej, darmowej sieć internetowej pokryje 97. powierzchni kraju. Koszt inwestycji to 36 miliardów dolarów australijskich. Czyli mniej więcej tyle samo dolarów amerykańskich.

Navy/Marine Corpse Intranet
Można się śmiać z tego, że wśród największych projektów na świecie znajduje się sieć wewnętrzna jednego z rodzajów amerykańskiej armii. Tyle że NMCI to 36. 000 komputerów w 620 lokalizacjach w USA i Japonii, z których korzysta ponad 700 000 osób. Większej sieci wewnętrznej nie ma na naszej planecie. Wszystko to obsługiwane jest przez 4100 serwerów, a przepływ danych w NMCI liczy się w petabajtach.

NHS Connecting for Health
Program brytyjskiego Departamentu Zdrowia uznawany za największy cywilny projekt IT w dziejach ludzkości. Jak to tej pory kosztował ponad 1. milionów funtów, a końca nie widać. "Koniec" ma nastąpić wtedy, kiedy uda się stworzyć jednolity system komputerowy zawierający dane i obsługujący wszystkich pacjentów oraz łączący brytyjskie szpitale i prywatne praktyki lekarskie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)