MPAA atakuje TVGorge za indeksowanie strumieniowych wideo w Sieci. Niestety skutecznie

MPAA atakuje TVGorge za indeksowanie strumieniowych wideo w Sieci. Niestety skutecznie

MPAA atakuje TVGorge za indeksowanie strumieniowych wideo w Sieci. Niestety skutecznie
Źródło zdjęć: © TVGorge
17.03.2010 17:00, aktualizacja: 18.03.2010 09:08

Witryna TVGorge, która od ponad miesiąca oferowała użytkownikom możliwość oglądania strumieniowo przesyłanych materiałów wideo, w tym m.in. popularnych amerykańskich show i seriali telewizyjnych, została zmuszona przez MPAA do zmiany charakteru swojej działalności.

TVGorge ruszyła miesiąc temu i szybko zebrała świetne recenzje w Sieci. Strona zajmowała się indeksowaniem oraz wyświetlaniem ponad 12. seriali telewizyjnych, w tym m.in. Californication, 30 Rock, Heroes, Lost, CSI, Mad Men, Grey?s Anatomy czy The Simpsons bez żadnych ograniczeń geolokacyjnych (w przeciwieństwie np. do Hulu).
TVGorge działała jako serwis indeksujący treści, który nie oferował żadnych materiałów bezpośrednio ze swoich serwerów. Silnik witryny działał w ten sposób, że indeksował wskazane źródła wideo i osadzał je na własnych stronach w uporządkowanej formie. Użytkownicy mogli zgłaszać uszkodzone linki i dodawać własne, alternatywne wersje odnośników (_ podobnie jak np. animefreak.tv _ - red.)

Zaletą TVGorge było to, że dostępność do witryny nie była ograniczona geolokacyjnie i użytkownik nie musiał martwić się o to, że zamiast upragnionego odcinka serialu otrzyma komunikat o niedostępności danego wideo w jego kraju.

TVGorge linkowała łącznie do 550. epizodów, 10 tys. osadzonych wideo i oferowała ponad 60 tys. zewnętrznych linków. Portal błyskawicznie zdobył oglądalność na poziomie 3 mln użytkowników w miesiącu.
Niestety szybko okazało się, że działalność TVGorge narusza prawa autorskie i nie może być kontynuowana w dotychczasowym kształcie. Sprawą zajęła się MPAA, która zmusiła administratorów witryny do zmiany działalności.

"TVGorge została zmuszona do usunięcia wszystkich indeksowanych treści" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie tvgorge.com "Mamy nadzieję, że nasza działalność pokazała właścicielom praw autorskich jak wiele osób rozpaczliwie potrzebuje dostępu do ich seriali" - dodają administratorzy.

Działalność TVGorge po reakcji MPAA zmieniła się - aktualnie strona indeksuje wideo przesyłane strumieniowo, ale odsyła użytkowników tylko do autoryzowanych źródeł. Witryna ma również stać się klasycznym portalem o tematyce telewizyjnej - z centrum aktualności, forum, programem TV czy recenzjami użytkowników.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)